Hlavní obsah
Premiér Petr Nečas (ODS) s vicepremiérkou Karolínou Peake (LIDEM) Foto: Petr Hloušek, Právo

Peake navrhuje rušení i slučování ministerstev a chce ušetřit 10 miliard

Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) by v rámci úspor sloučila ministerstva zdravotnictví a práce a sociálních věcí i resorty průmyslu a dopravy. Postupně by mělo zcela skončit i ministerstvo pro místní rozvoj. Peake, která ve středu návrh představila ekonomickým ministrům, počítá s tím, že vláda nebude souhlasit se všemi návrhy.

Premiér Petr Nečas (ODS) s vicepremiérkou Karolínou Peake (LIDEM) Foto: Petr Hloušek, Právo
Peake navrhuje rušení i slučování ministerstev a chce ušetřit 10 miliard

Návrh, který ekonomičtí ministři projednali, zatím počítá s úsporami ve výši 7,7 miliard korun. Ministerstva průmyslu a obchodu, vnitra, zemědělství a pro místní rozvoj však dostala 14 dní na to, aby navrhla další škrty. Proto by se podle Peake měla konečná částka ještě zvýšit. Celková úspora záleží také na tom, za jakou cenu se podaří zpeněžit majetek, jehož prodej je součástí návrhu, řekla.

O balíčku bude vláda jednat na některé prosincové schůzi a projde jej prý položku po položce.

Nejvíce se ušetří až slučováním podřízených úřadů

Slučování nebo rušení ministerstev nepovažuje Peake v návrhu úspor za klíčové opatření. Jde podle ní spíše o organizační záležitost. Nejvíce se podle ní uspoří až při slučování některých podřízených orgánů státní správy. V roce 2014 chce takto ušetřit až 10 miliard korun.

"Není to to, z čeho vychází nejvíce úspor. Nejvíce úspor vychází právě ze zrušení a konsolidace těch podřízených organizací," uvedla s tím, že ona žádnou ze tří možností slučování nebo rušení ministerstev nepreferuje.

Vzniknout by měl například jeden orgán pro dohled nad potravinami, prý i s odkazem na letošní metanolovou aféru. Pravděpodobné je také sloučení Energetického regulačního úřadu a Státní energetické inspekce.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků