Hlavní obsah
Foto: Václav Pergl, Právo

Páteční protest lékařů nakonec bude jen symbolický

Páteční protest lékařů, kteří byli Českou lékařskou komorou (ČLK) vyzváni, aby zavřeli ordinace a sami vyrazili za kolegy například na preventivní prohlídky, bude spíše symbolický. Většina ambulancí bude fungovat v běžném režimu a nepřipojí se k němu ani praktičtí lékaři.

Foto: Václav Pergl, Právo
Páteční protest lékařů nakonec bude jen symbolický

"V nemocnicích se nedá očekávat žádná změna proti běžnému dni, pacienti se nemusejí obávat. Akce má být spíše mediálním upozorněním na problém a určitě péče v nemocnicích bude stoprocentně zajištěna," řekla šéfka Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Pořádající ČLK tvrdí, že ministr Leoš Heger (TOP 09) omezuje svými zákony a vyhláškami dostupnost, kvalitu a bezpečnost zdravotní péče. Odboráři zároveň Hegera minulý týden vyzvali k odchodu. [celá zpráva]

Pátek 1. března nazvala komora Dnem zdraví lékařů - buď si vezmou volno na odpočinek, nebo půjdou na preventivní vyšetření ke kolegům, jinak prý kvůli náporu práce zanedbávají péči o sebe. Nakonec to ale neudělají.

Praktici se nepřipojí

Distanc od protestu vyjádřilo Sdružení praktických lékařů, které požadavky kolegů pod vedením prezidenta ČLK Martina Kubka odmítlo.

Plakát pátečního protestu

Foto: Česká lékařská komora

Petici a protest v soukromých ambulancích organizuje ČLK, protest v nemocnicích organizuje Lékařský odborový klub. Akci podporuje Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN).

"Upozornili jsme všechny nemocnice, aby vešly v kontakt s organizátory a jednaly s nimi, aby minimálně byla zajištěna neodkladná péče," řekl právník AČMN Stanislav Fiala. Podle asociace by měla vedení nemocnic vyjít protestujícím vstříc a nijak je neomezovat. Pokud by kvůli protestu bylo poškozeno zdraví pacienta, může to mít i trestně-právní důsledky, řekl Fiala.

Účast zjistí až zpětně

Přehled o počtu zapojených lékařů a nemocnic organizátoři nemají. "Záleží to na situaci v každé nemocnici, kde si budou moci vzít dovolenou a kde budou moci šířit petici právě v ten den," řekl ČTK předseda LOK Martin Engel.

"Dali jsme doporučení, ať petici podepisují zaměstnanci i pacienti. Petici odešlou lékařské komoře, my počty podpisů neevidujeme," doplnila Žitníková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků