Hlavní obsah

Paroubek obvinil Klausovy vlády z vyklizení pozic v Rusku

Předseda vlády Jiří Paroubek (ČSSD) si vzal ve čtvrtek na paškál působení Klausových pravicových vlád, které podle něj způsobilo vyklizení českých pozic na ruském trhu. Podle premiéra se jiní evropští politikové chovali racionálněji, například německé a francouzské politické špičky dokázaly s Ruskem obchodovat lépe.

Paroubek obvinil Klausovy vlády z vyklizení pozic v Rusku

"Ztratili jsme to, co jsme ztratit nemuseli, kdybychom odhodili ideologické haraburdí, jako to udělali Němci nebo Francouzi. Nesou za to odpovědnost vlády Václava Klause. Politická otupělost některých lidí je úžasná," řekl v Ostravě Paroubek.

Podle premiéra se začaly česko-ruské vztahy zlepšovat teprve v posledních letech. "Například loni vzrostl export do Ruska o 46 procent," řekl Paroubek. Podle Paroubka dostaly vzájemné vztahy po návštěvě Putina další impuls. České stavební firmy by se mohly podílet na budování dopravní infrastruktury v Rusku, tvrdil Paroubek. Ruská ekonomika v Putinově éře roste, tamní trh je lukrativní nejenom pro středoevropské investory.

Česko má s Ruskem dlouhodobě zápornou obchodní bilanci a její schodek se loni dále prohloubil, což způsobuje především dovoz strategických surovin, tedy ropy a zemního plynu. V loňském roce vykázalo Česko rekordní deficit v obchodu s Ruskem přes 69 miliard korun oproti téměř 47 miliardám v roce 2004.

Ostrý kurs vůči Rusku razil Václav Havel

Podle některých odborníků by se mělo dřívější utlumení vztahů připisovat spíše tehdejšímu prezidentu Václavu Havlovi, jenž se netajil svými obavami z porušování lidských práv v Čečensku. Poslední dobou se Havlovi nelíbí snižování počtu ruských nezávislých médií, tisk a televize jsou loajální k prezidentovi Vladimiru Putinovi.

"Česko-ruské vztahy mají šanci trvaleji se zlepšovat. Je v tom zřejmě záměr samotného prezidenta Klause, který v tomto směru asi bude dost spolupracovat s vládou, a to dříve, za prezidentství Havla, bylo něco, co bylo slabinou zahraniční politiky," řekl před časem Českému rozhlasu publicista Jan Petránek, který se vztahy obou zemí dlouhodobě zabývá.

Kancelář prezidenta republiky sdělila, že se dnes Klaus k nařčení nevyjádří, protože je na zahraniční cestě.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků