Hlavní obsah
Jiří Paroubek Foto: Michaela Říhová, Právo

Paroubek neuspěl u Ústavního soudu v Kubiceho kauze

Ústavní soud ve středu zamítl stížnost předsedy ČSSD Jiřího Paroubka proti postupu policie při vyšetřování úniku Kubiceho zprávy na veřejnost. Paroubkovi vadilo, že nemohl nahlédnout do spisu, cítil se totiž Kubiceho zprávou poškozený.

Jiří Paroubek Foto: Michaela Říhová, Právo
Paroubek neuspěl u Ústavního soudu v Kubiceho kauze

Podle ústavních soudců však politik, který se dnešního vyhlášení neúčastnil, ještě nevyčerpal všechny možnosti, jak se k informacím ze spisu dostat. Ústavní soud proto nemohl zasáhnout, řekla soudkyně Ivana Janů.

"Ústavní soud se věcí může zabývat zásadně až poté, co jsou vyčerpány všechny prostředky, což se v tomto případě nestalo. Stěžovatel má k dispozici efektivní procesní prostředky," uvedla Janů. Dosud totiž nebylo rozhodnuto o žalobách na ochranu osobnosti, které kvůli kompromitujícím informacím z Kubiceho zprávy podali Paroubkovi právníci.

Podle Janů může Paroubek u civilního soudu žádat předložení sporného spisu jako důkazu. "To je podle mě příliš velká oklika," řekl novinářům Paroubkův obhájce Petr Topinka, jehož nález překvapil.

Pokud Paroubek ani v budoucnu neuspěje a spis pro něj zůstane uzavřený, může se podle Janů znovu obrátit na Ústavní soud. Bude prý mít "otevřenou cestu".

Paroubek nerozumí, ale respektuje

„Rozhodnutí mne trošku překvapuje, protože v podobné situaci jako já jsou asi stovky lidí, kteří jsou poškozenými a kteří chtějí nahlédnout do svých spisů. Je to precedenční rozhodnutí soudu, které mne opravdu velmi silně překvapuje,“ řekl Novinkám Paroubek.

„Mně šlo o to, abych využil ty informace k ochraně osobnosti. Myslím, že to zdůvodnění není prostě dobré. V poslední době dochází k několika rozhodnutím ÚS, kterým já dost dobře nerozumím. Ale ÚS jsem vždycky respektoval, tak ho budu respektovat i v tomto případě, byť tomu nerozumím,“ dodal.

Za únik nepůjde nikdo před soud

Policejní vyšetřování úniku utajované zprávy již před časem skončilo, žalobci nikoho před soud neposlali. Paroubkovi obhájci však přesto trvali na tom, aby mohli uzavřený vyšetřovací spis prostudovat. Chtějí využít informace z dokumentace k očištění Paroubkova jména. Protikorupční policie Paroubka nenechala do spisu nahlédnout, protože se domnívala, že není přímým poškozeným. Ublížila mu prý až nevhodná interpretace zprávy v médiích.

S tím šéf ČSSD nesouhlasil. Tvrdí, že jej únik Kubiceho zprávy poškodil "jako bezúhonného občana, manžela, otce i předního politika". V dokumentu se mimo jiné objevilo podezření, že jako tehdejší premiér měl něco společného s vraždou Františka Mrázka, organizoval daňové úniky a tlačil na ministra vnitra, aby zařídil vazbu podnikatele Tomáše Pitra.

Policisté zaznamenali také podezření, že Paroubek zneužíval nezletilou dceru svého známého. "Nic takového se samozřejmě nepotvrdilo. Mělo to vážné dopady na pověst mého klienta, i když to později bylo vlastně dementováno i ze strany, která s tímto údajem operovala," uvedl Topinka.

Informace z Kubiceho zprávy se dostaly do médií několik dní před parlamentními volbami v roce 2006. Někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice v ní tvrdil, že tehdejší premiér Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých případů. Upozorňoval také na údajné prorůstání organizovaného zločinu do vládních struktur.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků