Hlavní obsah

Paroubek nebude brát politikům ODS telefony

Snaha designovaného premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka dojednat do pátku případnou podobu své vlády před jejím jmenováním zřejmě vyjde naprázdno. Alespoň v případě soc. dem. Její předseda a odcházející premiér Jiří Paroubek totiž oznámil, že až do hlasování o důvěře nebudou brát politici soc. dem. představitelům ODS telefony.

Paroubek nebude brát politikům ODS telefony

To může trvat až do začátku října, protože nově jmenovaná vláda má třicet dnů na to, aby před poslance předstoupila s žádostí o důvěru.

Paroubek tak pro nadcházející týdny zvolil stejnou taktiku, jako zelení těsně po volbách.

"Pan Topolánek musí nyní dovést do trpkého konce ,svůj" projekt vlády ODS," napsal předseda soc. dem. v článku pro úterní Právo.

Zopakoval, že soc. dem. důvěru vládě sestavené ODS nedá. "Proto ve dnech zbývajících do hlasování o důvěře použije Bursíkovu metodu: nebude brát činitelům ODS telefony. Jednat budeme až tehdy, až nás druhá strana (ODS) jednání bude plně respektovat a bude se chovat seriózně," uvedl Paroubek.

Langer: tak ať si nakašle

V reakci na Paroubkovu neochotu opět jednat mu vzkázal místopředseda ODS Ivan Langer: "Jestli doopravdy se bude chovat tak, že z toho plyne, že je mu osud této republiky ukradený, tak ať si nakašle."

Langer v pondělí Právu řekl, že jeho strana v každém případě přijde s nějakým návrhem vlády, protože jakákoli vláda, která bude reagovat na výsledky voleb, bude podle něj lepší než Paroubkova. "Jakákoli," zdůraznil.

Stejně jako Topolánek, ani Langer neřekl, jak bude kabinet vypadat. Když však podle něj Paroubek dva a půl měsíce brzdí jednání, musí se připravit na to, že se složení dozví na poslední chvíli.

Tou chvílí by mohl být tento pátek, kdy jde Topolánek na Hrad představit prezidentu republiky svůj tým. Zda Václav Klaus jmenuje ministry ještě týž den, nebo později, není stále jasné. Mluvčí Hradu Petr Hájek v pondělí zopakoval svá nedělní slova pro Právo, podle kterých nelze nyní říci, kdy bude vláda jmenována. Podle nedělního vyjádření prezidentova tajemníka Ladislava Jakla ale není důvod věc zdržovat.

Z Langrových slov tak nepřímo vyplynulo,že občanští demokraté na jednání se soc. dem. již podle všeho nespoléhají. Jak představitelé ODS, tak ČSSD navíc připouštějí, že Topolánek s Paroubkem za stolem je jako science-fiction.

"Neumím si to představit," řekl Právu místopředseda soc. dem. Zdeněk Škromach. Uvedl, že neví o žádné výzvě ODS k oficiálnímu i neoficiálnímu jednání.

Škromach: nevedeme občanskou válku

Škromach přesto - na rozdíl od Paroubka - bude občanským demokratům telefony asi zvedat. "Jedna věc jsou oficiální jednání, druhou jsou osobní kontakty. Jako lidé se určitě budeme bavit dál," řekl a dodal: "Nevedeme občanskou válku." A doložil to tím, že mnozí politici si mezi sebou tykají, jsou mezi nimi i přátelské vztahy.

Podle něj ale skončila oficiální jednání o podpoře vlády soc. demokraty. "Věřím, že tímto odcházíme do opozice," poznamenal s tím, že by měli být opozicí konstruktivní, ale tvrdou.

Telefony si nakonec v pondělí zvedli šéf Sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) a šéf poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. Oba se spolu dokonce sešli, aby dojednali podobu schůze Sněmovny, která dnes začíná. "Radili jsme se, jak ve Sněmovně postupovat," řekl Vlček Právu. Poslanci by totiž v příštích dnech měli rozhodovat o obsazení a vedení výborů, avšak vzhledem k nedohodě na vládě nelze o předsedech výborů hlasovat.

Nezvedáním telefonů krátce po volbách se proslavili zelení, jejichž šéf Martin Bursík k tomu nyní Právu řekl: "To, co jsme tehdy udělali, byla reakce na výjimečnou situaci. Těch důvodů bylo několik, jedním z nich byla obranná reflexe zelených proti útokům soc. dem." Sdělil, že teď zelení důvod někomu nezvedat telefony nemají.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků