Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Pacienti si budou moci vybrat operujícího lékaře možná od května

Od května by si lidé mohli platit za to, že je operuje vybraný lékař. Původně měla být tato služba dostupná od ledna 2012. Například při operaci slepého střeva by pacient za výběr lékaře zaplatil pět tisíc korun, za transplantaci srdce 15 tisíc.

Foto: Profimedia.cz
Pacienti si budou moci vybrat operujícího lékaře možná od května

S návrhem na placení za výběr lékaře přišly odborné společnosti. Chtěly zrušit praxi, kdy se pacient dostane k vybranému lékaři za úplatek. Největší zájem je prý o výběr v gynekologii a ortopedii.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) původně plánoval, že za vybraného lékaře si lidé budou moci připlatit od ledna. Dalším termínem byl duben, kdy nabydou účinnosti tři reformní zákony o zdravotnických službách, specifických službách a záchranné službě. Nyní je v plánu květen.

Právníci museli nejprve prověřit, zda připlácení na lékaře nenarušuje ústavní práva lidí na zdravotní péči hrazenou ze zdravotního pojištění.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň uvedl, že chce resort do konce dubna vydat metodický pokyn, který bude vodítkem pro nemocnice při zavádění této služby. Třeba za vybraného lékaře na operaci slepého střeva by pacient dal pět tisíc korun, na transplantaci srdce 15 tisíc korun, potvrdil Sršeň.

Částky navrhlo ministerstvo po diskusi s odborníky a je možné, že se budou ještě měnit. Mohou se také lišit v jednotlivých nemocnicích, záleží na zájmu pacientů, upozornil mluvčí. Podle představ ministerstva se mají vybrané peníze dělit mezi lékaře a zdravotnický personál, který pečoval o pacienta, a nemocnici. Měla by příspěvek třeba na nákup nových přístrojů nebo zvyšování platů.

Navržené platby v korunách za výběr lékaře
Slepé střevo 5 000
Kýla
5 000
Šedý zákal
5 000
Žlučník
8 000 - 10 000
Operace kolena
10 000
Odstranění žaludku
10 000 - 12 000
Odstranění tlustého střeva
10 000 - 12 000
Výměna kyčle
10 000 - 15 000
Transplantace srdce
15 000
Zdroj: ministerstvo zdravotnictví
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků