Hlavní obsah
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) Foto: Petr Hloušek, Právo

Pachatel bude mít možnost dohodnout se na výši trestu

Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) na svém úterním zasedání schválil novelu trestního řádu, která by měla umožnit státnímu zástupci a obviněnému dohodu o výši trestu. Změny by se měl dočkat i institut spolupracujícího obviněného.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) Foto: Petr Hloušek, Právo
Pachatel bude mít možnost dohodnout se na výši trestu

Podle ministerstva spravedlnosti se možností dohody o vině a trestu zrychlí trestní řízení a uleví se tak přetíženým soudům. Dohodu totiž mají soudy schvalovat bez nařízení hlavního líčení, proti rozhodnutí ale nemá být možné odvolání. Dohodu o vině a trestu nebudou moci používat mladiství.

Výhodou dohody o vině a trestu má být podle dřívějšího vyjádření ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) posílení práv obětí trestných činů. Pachatel ji totiž bude moci uzavřít pouze v případě, že vyrovná závazky vůči poškozenému.

Poškozený se pak bude moci účastnit veřejného zasedání, na základě kterého soud dohodu schválí, či odmítne. Opatření pak podle úřadu ochrání oběť před sekundární viktimizací, nebude muset před soudem svědčit.

Sjednat dohodu bude možné pouze v případě, že se pachatel přizná. Zároveň bude jeho vina podložena provedenými důkazy a výslechy. Při jednání o dohodě pak bude muset mít obviněný advokáta. Soud také před rozhodnutím musí stíhaného vyslechnout a zjistit, zda dokumentu rozumí, zda se přiznal dobrovolně a zda ví, že nemá právo na odvolání.

Na závažné činy se vztahovat nebude

Dohodu o vině a trestu bude moci státní zástupce vyjednat téměř s jakýmkoli zločincem. Výjimkou jsou pachatelé vražd a trestných činů, kterými způsobili smrt.

Sjednání dohody pak nebude vždy automaticky znamenat, že obviněný dostane nižší trest. Dohoda se však bude moci brát jako polehčující okolnost.

Spolupracující dostanou nižší trest

Novela také zavádí, že spolupracujícími obviněnými se mohou stát lidé, kteří pomohou k odhalení jakéhokoli činu organizované skupiny, nejen těch závažných. Zároveň se bude přísněji posuzovat to, zda skutečně přispěli k odkrytí struktury skupiny. Soudci budou mít napříště povinnost ukládat spolupracujícím obviněným tresty pod dolní hranicí sazby nebo od potrestání upustit. V současnosti jim to trestní řád pouze umožňuje.

S novelou původně nesouhlasilo ministerstvo zahraničních věcí. Podle něj dohoda o vině a trestu nepatří do kontinentálního práva. Zároveň prý povede ke vzniku korupčního prostředí, vyvíjení tlaku na obviněné či snížení výchovné funkce trestu. Také ČSSD již dříve upozorňovala na to, že novela neskýtá žádné záruky, že tohoto institutu nebude zneužito.

Novela by podle návrhu ministerstva měla začít platit od poloviny příštího roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků