Hlavní obsah
Ibis skalní v ostravské zoo Foto: Zoo Ostrava

Ostravská zoo pomáhá zachránit ohrožené ibisy

Ostravská zoologická zahrada poslala minulý týden do Španělska tři mláďata ibisa skalního, který patří k nejohroženějším ptákům na světě. Zde by tři samečci měli být vypuštěni do volné přírody, kde posílí divoce žijící populaci.

Ibis skalní v ostravské zoo Foto: Zoo Ostrava
Ostravská zoo pomáhá zachránit ohrožené ibisy

„Mláďata přišla na svět v naší zoo vloni 20. května a všechna se podařilo jejich rodičům přirozeně odchovat,“ sdělila mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková. Dodala, že do programu na záchranu ibisů skalních je ostravská zoo zapojena od roku 2017.

„Tento ptačí druh patří k nejohroženějším na světě. Populace ve volné přírodě čítá sotva 600 jedinců. Zoo Ostrava již pro jejich záchranu bezplatně poskytla osm mláďat a nyní další tři,“ připomněla mluvčí.

„Po dohodě s koordinátorkou evropského záchovného programu pro ibisy skalní jsou i tito tři naši mladí ibisi určeni k vypuštění v rámci španělského repatriačního projektu Proyecto eremita,“ uvedla zooložka Adéla Obračajová s tím, že odjeli do zoo v jihošpanělském Jerezu.

Z ostravské zoo odcestovala tři mláďata ibisů skalních do Španělska, na svět přišla loni v květnu.

Foto: Zoo Ostrava

„Nyní už jsou na místě, kde pobudou asi dva týdny. Poté budou přesunuti do adaptační voliéry přímo ve vypouštěcí lokalitě, kde se budou seznamovat s podmínkami okolního prostředí,“ popsala zooložka.

Pod dozorem vysílače

„V letošním roce Zoo Ostrava tento projekt podpoří nejen poskytnutím odchovaných mláďat, ale také zakoupením jednoho GPS/GSM vysílače. Ten bude mít na sobě jeden z vypuštěných ibisů. Díky tomu budeme moci sledovat jeho pohyb po vypuštění a získávat tak další cenné poznatky o životě těchto vzácných ptáků,“ doplnila Obračajová.

Ibis skalní žil v minulosti ve Švýcarsku, Německu, Rakousku, Španělsku a v Itálii, ale také v severní Africe a na Blízkém východě. Kvůli ztrátě přirozeného prostředí, ilegálnímu lovu a kladení otrávených návnad byl na mnoha místech bohužel vyhuben.

V červeném seznamu je tento druh zařazen v kategorii kriticky ohrožený, 95 procent světové populace dnes žije v národním parku v Maroku, necelá stovka ptáků přežívá v polodivoké populaci v Turecku. Zbytková populace v Sýrii je podle mluvčí ostravské zoo pravděpodobně už vyhubená.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků