Hlavní obsah
 

Opatření k Volnému: Odejde předsedající, vypne se přenos Sněmovny

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) ve středu přerušil živý přenos z jednání dolní komory ve chvíli, kdy měl být ze sálu vyveden poslanec Lubomír Volný. Vondráček opustil své křeslo, čímž je podle jednacího řádu Sněmovny schůze přerušena a podle domluvy poslanců tím režie i přeruší videopřenos z jednání.

 
Opatření k Volnému: Odejde předsedající, vypne se přenos Sněmovny

Jednání Sněmovny je podle zákona veřejné. Ve chvíli, kdy je jednání přerušeno, vysílání nemusí probíhat.

„Je domluva s pracovníky, kteří tu dělají přenos, že pokud předsedající opustí místo, tak se přerušuje přenos,“ řekl Novinkám místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti).

Ke kroku ve čtvrtek přistoupil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) poté, co nařídil vykázání Volného z jednacího sálu. „Dal jsem pokyn, protože nemám radost, když jsme ve zprávách v takovém kontextu,” zdůvodnil pro Novinky, proč přenos přerušil.

Poslance ze sálu vyvedla policie. Ta uvedla, že k tomu použila hmaty a chvaty a nikdo nebyl zraněn.

Vykázání předcházelo blokování jednání ze strany Volného, který u řečnického pultíku nejprve mlčky stál, během čehož vyčerpal limit, následně mlčel, a to i poté, co ho Vondráček napomenul.

Zveřejnil(a) Marian Bojko dne Středa 7. července 2021

V dolní komoře se v tu chvíli projednávala předloha, která by umožnila v případě potřeby hlasovat v říjnových volbách i z karantény nebo izolace.

Odcházejícího Vondráčka následovala většina poslanců, zavřely se dveře a režie vypnula přenos ze sálu. Ve chvíli, kdy se znovu otevřely, policie vyvedla Volného a přenos se zapnul, bylo zřejmé, že byl řečnický pult vytržený.

Dohoda o vypnutí online streamu vznikla podle informací Novinek v letošním roce. O možnosti se začalo mluvit po Volného prvním incidentu, který na plénu proběhl v lednu.

Potyčka v Poslanecké sněmovně

Video: Česká televize ČT24

Místopředseda Sněmovny Tomáš Hanzel (ČSSD) tehdy po varováních vypnul Volnému při vystoupení mikrofon se zdůvodněním, že nemluví k tématu. Volný pak přišel mluvit na místo předsedajícího, jak předtím avizoval. Hanzel se mu v tom snažil zabránit. Na pomoc mu přišlo několik poslanců. Po kratší strkanici Volný místo v doprovodu policejní ochranné služby opustil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků