Hlavní obsah
Foto: Lenka Vozková

Ombudsman: zajištění cizinci žijí jako vězni

Zařízení pro zajištění cizinců na území ČR neodpovídají účelu, pro který byla zřízena. Cizinci jsou zde podrobeni příliš restriktivním podmínkám, připomínající často vězení, ačkoli umístění do těchto zařízení není opatřením sankčním, ale zajišťovacím.

Foto: Lenka Vozková
Ombudsman: zajištění cizinci žijí jako vězni

K těmto závěrům dospěli pracovníci Kanceláře veřejného ochránce práv, kteří po loňských nepokojích v jednom z těchto center v Bálkové na Plzeňsku uskutečnili prověrku všech pěti zařízení tohoto typu na území ČR. Výsledkem je výzva pro cizineckou policii i odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, aby se problémy zabývaly.

Podle zástupkyně ombudsmana Anny Šabatové jsou do těchto zařízení umisťováni především cizinci zadržení na hranicích bez dokladů. Často se však policii nedaří zajistit jejich doklady, pobyt se z předpokládaných třiceti dnů protahuje na šestinásobek a nakonec jsou cizinci po bezvýsledném uplynutí 180 dnů propuštěni. V zařízeních jsou mnohdy zadržováni i cizinci, kteří mezitím podali žádost o azyl.

Nemohou volně ani na záchod

"Shledali jsme velké množství pochybení, kdy byl vůči cizincům uplatňován příliš restriktivní režim," řekla Šabatová. V některých zařízeních nemají ani volný přístup na záchod a do umýváren, někde musí nosit jednotné oblečení, na čerstvý vzduch se dostanou jen na hodinu denně.

Podle výsledků šetření cizinci mají nárok jen na třicetiminutovou návštěvu dvou osob jednou za tři týdny. Podle Šabatové lze mnohé z nedostatků odstranit změnou režimu, jiné je však třeba řešit změnou legislativy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků