Hlavní obsah
Důl Darkov OKD Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

OKD chce od státu miliardu

Těžební firma OKD požádala o pomoc stát prostřednictvím státní firmy Prisko. Kvůli útlumu těžby na Darkově, který si vyžádalo rozšíření nákazy koronavirem, totiž nemá dostatek peněz.

Důl Darkov OKD Foto: Jaroslav Ožana, ČTK
OKD chce od státu miliardu

„Požádali jsme, aby Prisko jako zástupce státu neslo náklady na útlum. Ty jsme dosud platili my. Požádali jsme proto o proplacení 1,2 miliardy korun,“ potvrdila předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková s tím, že částka by měla pokrýt potřebu firmy, aby byla zachráněna a plnila dál všechny závazky včetně vyplácení mezd zaměstnancům.

To, že by stát nepomohl, si Staňková nepřipouští. Současně odmítla, že kvůli úsporám hrozí snižování platů, nebo dokonce propouštění horníků.

Kdy dojde k obnovení těžby na Dole Darkov, neřekla, ani jak dlouho bude OKD na Karvinsku ještě těžit. „Naším původním záměrem bylo pokračování těžby do roku 2025 s postupným útlumem v jednotlivých lokalitách. Dnešní situace OKD, nepředvídatelnost vývoje cen uhlí a stav ekonomiky naší země ale mohou tuto dobu ovlivnit,“ poznamenala.

Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě v pátek zrušila mimořádná opatření zavedená kvůli šíření koronaviru na Karvinsku. Povolila akce nad 100 lidí i návštěvy ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Města a obce v okrese Karviná už rovněž nemusí pravidelně provádět dezinfekci veřejných prostranství. Zrušení opatření KHS oznámila na svých internetových stránkách.

Mimořádná opatření se ruší

Opatření souvisela s ohniskem nákazy nemoci covid-19 v karvinském Dole Darkov společnosti OKD. Kvůli tomu se 25. května neuvolnila část opatření, která se rušila jinde v Česku.

Povinnou dezinfekci nařídila KHS od 28. května. Hromadných akcí se taky nyní může účastnit až 500 lidí, což je limit stanovený nařízením ministerstva zdravotnictví.

V souvislosti s Dolem Darkov společnosti OKD je dosud v evidenci hygieniků 470 pozitivně testovaných lidí. Je mezi nimi 314 zaměstnanců dolu (včetně 22 polských pendlerů) a 149 jejich příbuzných.

Dalších sedm pozitivně testovaných jsou lidé z jiných  firem, které v dole provádějí třeba údržbu. V celém Moravskoslezském kraji se od po­čátku pandemie nakazilo 1755 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků