Hlavní obsah
Předseda ODS Petr Fiala Foto: Milan Malíček, Právo

ODS zrušila buňky v Praze 10 a 11, kazily jí prý jméno

ODS od pondělního večera nemá oblastní sdružení v Praze 10 a v Praze 11. O pouhé čtyři hlasy o tom rozhodl republikový sněm strany, který zasedal v pražském hotelu Olympik. Návrh na zrušení stranických buněk podal předseda pražské organizace Filip Humplík. „Obě sdružení dlouhodobě poškozovala dobré jméno ODS,“ řekl Právu Humplík.

Předseda ODS Petr Fiala Foto: Milan Malíček, Právo
ODS zrušila buňky v Praze 10 a 11, kazily jí prý jméno

Přiznal, že atmosféra na sněmu byla napjatá. „Bylo to poprvé, co republikový sněm rušil oblastní sdružení,“ řekl.

Členové z obou zasažených oblastí se mohou odvolat ke smírčímu výboru. Chtějí-li zůstat členy ODS, musí se znovu registrovat. „V obou oblastech jsou členové, u kterých bych chtěl, aby se vrátili, stejně jako členové, u kterých bych to nechtěl,“ uvedl Humplík, který nechtěl zmínit konkrétní jména.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

ODS v Praze 10 se vyčítala zejména podpora současné radnice v čele s ANO, které vede Radmila Kleslová, nyní starostka Prahy 10. Podle některých má kontroverzní minulost, měla spolupracovat se StB. Vedení ODS také vadilo, že strana na radnici hlasovala společně s komunisty.

"Nedávné umožnění zvolení Radmily Kleslové do pozice starostky Prahy 10 hlasy ODS a KSČM byla poslední kapka, nikoliv primární důvod mého návrhu na zrušení. Argument, že ODS není v koalici nemohu přijmout. Hlasování pro zvolení starostky a její rady nelze chápat jinak než jako podporu," napsal Humplík v dopise členům strany, který má Právo k dispozici.

Šéfka pražské organizace ANO Radmila Kleslová

Foto: Petr Hloušek, Právo

Předseda ODS v Praze 10 Milan Richter a bývalý starosta městské části z hotelu Olympik odjel hned po hlasování. „Všechny argumenty, které zazněly, byly lživé. Vykládám si to tak, že ODS v Praze 10 dlouhodobě nesouhlasila s vedením ODS,“ řekl Právu. Členem ODS chce zůstat i nadále. „Já ODS neopouštím,“ řekl. Richter už Kleslovou dříve hájil, že jako místostarostka předložila negativní lustrační osvědčení, a vyvrátil, že by kdy hlasovali s KSČM.

Také ODS v Praze 11 měla dlouhodobě špatnou pověst. V kuloárech se říkalo, že bývalí členové, například bývalý starosta Dalibor Mlejnský, či dnešní předseda O.K. strany Jiří Janeček, měli stále na místní sdružení velký vliv.

Dalibor Mlejnský na archivním snímku

Foto: Jan Handrejch, Právo

"Dle mých informací dochází k ovládání oblastního sdružení bývalými členy ODS na Praze 11, jmenovitě především Daliborem Mlejnským, který během komunálních voleb kandidoval za své nezávislé hnutí. Projevuje se podivnými nárůsty členů o 10, ale také 40 členů z minuty na minutu," napsal předseda pražské ODS členům strany v dopise.

ODS už dříve rozprášila své buňky na Praze 4, Praze 12 a Praze-západ. Všechna sdružení se ale obnovila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků