Hlavní obsah
Zraněný Mirek Topolánek Foto: ČTK

ODS chce od Paroubka slyšet: Vrhače kamení jsem na Topolánka neposlal

Místopředseda ODS Ivan Langer v pondělí vyzval předsedu soc. dem. Jiřího Paroubka a šéfa volebního štábu ČSSD Jaroslava Tvrdíka, aby se distancovali od nedávných útoku na šéfa ODS Mirka Topolánka, jímž se zabývala policie. Ta ve stejný den uzavřela vyšetřování a dospěla k závěru, že nikdo z týmu ODS navzdory podezřením si útočníky neobjednal. Tuto možnost přímo vyloučila.

Zraněný Mirek Topolánek Foto: ČTK
ODS chce od Paroubka slyšet: Vrhače kamení jsem na Topolánka neposlal

Tvrdík v reakci jednoznačně odmítl, že by jeho strana stála za útokem na Topolánka.  

Podle policie útočníci házeli po Topolánkovi během jeho mítinku kamínky a syrová vejce. Z mítinku v Hustopečích ujeli čtyři aktéři v automobilu s pražskou poznávací značkou. Posléze se sami na policii přihlásili s tím, že byli najati za desetitisícové částky od „někoho z ODS“.

Zjištění Práva však vedlo k jiným stopám, jednoho z útočníků identifikovalo jako jednoho z pořadatelů na pohřbu Václava Kočky mladšího, jehož rodina dlouhodobě ČSSD podporuje.

Langer žádá Paroubka a Tvrdíka, aby veřejnost ujistili, že s útočníky na Topolánkových mítincích v Hustopečích a na Kraví hoře nemá nikdo z lidí kolem ČSSD nic společného. "Může volební štáb ČSSD vyloučit, že někteří z útočníků a provokatérů z Hustopečí a Kraví hory pracovali v minulosti jako ochranka na akcích ČSSD?“ ptá se dále Langer Tvrdíka a Paroubka. 

Dále by místopředsedu občanských demokratů zajímalo, zda může ČSSD vyloučit, že někteří z útočníků a provokatérů byli nebo stále jsou členy ČSSD. Pozastavuje se také nad členy ochranky na mítincích ČSSD před eurovolbami a žádá, aby strana veřejnosti vysvětlila, o jaké lidi se jednalo. Závěrem by chtěl Langer vysvětlit potenciální vazby útočníků na člena ČSSD Václava Kočku a jeho syna Jana Kočku.

Paroubek kontruje protiotázkou

Jiří Paroubek se v době zveřejnění výzvy ODS nacházel v rámci předvolební kampaně v Chomutově. "Reagovat mohu jen stejnou otázkou, jestli má volební štáb ODS něco společného s vajíčkovými útoky na ČSSD při našich mítincích," odvětil pro deník Právo Paroubek.

Šéf volební kampaně Tvrdík byl ale už výřečnější a jednoznačně odmítl, že by jeho strana stála za útokem na Topolánka.

"ČSSD s tím útokem nemá absolutně nic společného, to je Langerova interpretace, jakoby posunovat pravdu. My se kategoricky distancujeme a kéž by se byla ODS schopna distancovat také od vajíčkových útoků na ČSSD,“ řekl v pondělí Právu.

Nemůžu vědět, jestli někdo byl nebo nebyl členem ČSSD. Mohu vyloučit za sebe i svůj volební štáb, že někoho z těch útočníků znám.

Pokud se jedná o otázky, které ODS položila soc. dem., tedy například, zda může vyloučit možné napojení útočníků na lidi spojené s ČSSD, zda někteří z útočníků pracovali pro Lidový dům jako ochranka nebo zda někteří byli nebo stále ještě jsou členy ČSSD, Tvrdík Právu řekl: "Samozřejmě nemůžu vědět, jestli někdo byl nebo nebyl členem ČSSD. Mohu vyloučit za sebe i svůj volební štáb, že někoho z těch útočníků znám. Nikdy s nimi můj volební štáb nespolupracoval ani na oficiálních ani na neoficiálních aktivitách."

Podle Tvrdíka se lidé z jeho štábu ani on osobně nikdy s útočníky neviděli. "Můj volební štáb ani já osobně jsem je nikdy do služeb ČSSD nenajímal ani jsem se s těmi lidmi nikdy neviděl,“ prohlásil. Co se týče dotazu ODS, zda by mohla ČSSD vysvětlit vazby mezi členy rodiny Kočkových a útočníky, Tvrdík pouze sdělil, že o takovéto vazbě nemá žádné informace.

Langer na Paroubkovu protiotázku odpověděl, že od vajíčkových útoků už se ODS dávno distancovala. "Spojitost s vajíčkovými útoky jsme jednoznačně vyvrátili už před volbami do EP. Můžu znovu zopakovat, že jsme vajíčkové útoky nevyvolali, ani je nepodněcovali," řekl Právu Langer.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků