Hlavní obsah
David Rath Foto: Jan Handrejch, Právo

ODS chce, aby policie prověřila Ratha kvůli půlmiliardové zakázce

Klub středočeských zastupitelů za ODS podá trestní oznámení na hejtmana Davida Ratha (ČSSD) kvůli tomu, že podepsal dodatek smlouvy k výstavbě pavilonu mladoboleslavské nemocnice, v němž se kraj zavázal k případnému placení dluhů místo nemocnice. Hejtman jakékoliv obvinění odmítá.

David Rath Foto: Jan Handrejch, Právo
ODS chce, aby policie prověřila Ratha kvůli půlmiliardové zakázce

Bývalý hejtman Petr Bendl (ODS) v úterý novinářům řekl, že se kraj zavázal ručit za stavební zakázku až do 450 miliónů korun bez souhlasu zastupitelstva. Rath tím podle občanských demokratů porušil povinnosti při správě cizího majetku a zneužil pravomoc.

Podle Bendla mělo ručitelský závazek schválit zastupitelstvo a Rath kvůli tomu prý porušil zásadní ustanovení zákona o krajích. "Řada starostů za to byla trestně stíhána a jsme přesvědčeni, že David Rath podpisem kraj zavázal k něčemu, co je v rozporu se zákonem," uvedl Bendl.

Politické plácnutí do vody, tvrdí Rath

Rath označil trestní oznámení občanských demokratů za "čistě politické plácnutí do vody". O přidělení peněz podle něj zastupitelstvo rozhodlo loni v dubnu. "Na základě usnesení tohoto zastupitelstva v říjnu začalo výběrové řízení," dodal Rath. V tendru podle něj zvítězila firma s nejnižší nabídkou, která byla 387 miliónů korun, což je méně, než se původně předpokládalo.

Smlouva s firmou je podle Ratha koncipována tak, že kraj začne nový pavilon splácet postupně po dokončení stavby. Pro kraj jsou podle něj splátky výhodnější než zaplacení celé stavby naráz. "Je zvláštní, že Petr Bendl nevěnoval stejnou pozornost veřejné zakázce na projekt dostavby této nemocnice, který vznikal za jeho vedení, za který nemocnice zbytečně utratila 40 miliónů Kč," dodal Rath, jenž Bendla označil za "psychopata".

Vítěz sídlí na Kypru, stavby nedělá

Smlouvu podle občanských demokratů "provázejí další podivné okolnosti", které se musejí prošetřit. Bendl například uvedl, že kraj nakonec vybral nabídku na specifikované stavební práce o 100 miliónů korun dražší, než byla nabídka jiné stavební firmy. Kvůli tomu ODS podá i druhé trestní oznámení na neznámého pachatele. Rath uvedl, že žádné takové informace nemá k dispozici. "Pokud je pan Bendl má, ať je poskytne a prověříme to," uvedl Rath. Státní zastupitelství podle Bendla dostane případ k prošetření nejpozději ve středu.

Hospodářské noviny minulý týden napsaly, že společnost, jež má vybudovat nový pavilon interny s ambulancemi, lůžky, jednotkou intenzivní péče a podzemním parkovacím domem pro 130 aut, má vlastníky na Kypru a není vůbec stavební firmou. Na stavbu si bude muset najmout jinou společnost. Kraj podle Ratha nic neriskuje, když svěřil výstavbu pavilonu firmě, na jejíž oficiální adrese je podle médií jen prázdná kancelář bez telefonu. Pavilon totiž kraj začne splácet až v okamžiku, kdy bude dostavěn, řekl v pondělí Rath novinářům.

Rath: jediným kritériem byla nejnižší cena

Společnost Neocity Ron, jež tendr vyhrála, zprávy médií odmítla. V prohlášení poukázala na to, že její mateřská firma Neocity Group je v Česku aktivní od roku 2005. Uvedla také, že většina významnějších realitních a stavebních firem má na každý svůj projekt kvůli standardizaci finančních toků samostatnou společnost.

Rath v pondělí uvedl, že jediným kritériem soutěže byla nejnižší cena. Vítěz si už podle jeho informací zajistil stavební firmu, která převzala staveniště. Je to podle něj střední až velká společnost působící hlavně na Pardubicku. Stavební práce v nemocnici mají skončit na podzim 2012, celkové investiční náklady dosáhnou 450 miliónů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků