Hlavní obsah
Záběr z epicentra výbuchu, který rozmetal muniční sklad u Vrbětic na Zlínsku. Archivní snímek Foto: Policie ČR

O vybuchlém muničním skladu měl stát alarmující informace, přiznal Chovanec

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v neděli v Otázkách Václava Moravce přiznal, že stát měl v minulosti alarmující informace o vybuchlém muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku. Policie má nyní zjistit, jak se s těmito informacemi naložilo a zda byla udělána potřebná opatření.

Záběr z epicentra výbuchu, který rozmetal muniční sklad u Vrbětic na Zlínsku. Archivní snímek Foto: Policie ČR
O vybuchlém muničním skladu měl stát alarmující informace, přiznal Chovanec

„Předali jsme policii některé informace z minulé doby, které nasvědčují o tom, že tam určité alarmující informace byly. Policie se tím bude zabývat,“ řekl v pořadu Chovanec.

„Musíme jasně pojmenovat, kde ten problém vznikl. Kdo to zavinil a kdo je za to odpovědný a najít viníka,“ uvedl ministr vnitra s tím, že je nutné zjistit, zda informace, které předal policii, „našly někde sluchu a zda byla udělaná potřebná opatření“. Podrobnější ale být nechtěl.

Místopředseda ČSSD a nově zvolený poslanec Milan Chovanec byl v neděli 3. listopadu 2013 hostem politické debaty České televize Otázky Václava Moravce

Foto: Petr Hloušek, Právo

Dodal, že pokud opatření udělána nebyla, byl to možná jeden z důvodů, proč sklad explodoval.

O muničních skladech bude jednat bezpečnostní rada státu. Bude se zabývat i možností změnit zákon o integrovaném záchranném systému nebo krizový zákon. „Podle mě to ale nutné není, je třeba se podívat na to, jak je specifikována munice a kdo ji kontroluje. Nyní je to armáda, policie a Báňský úřad, tyto složky musíme zkoordinovat,“ konstatoval Chovanec.

Záběry pyrotechniků při zásahu ve Vrběticích

Video: Policie ČR

Podle jeho slov policie znovu zkontrolovala velké sklady. Držitelů licence na skladování munice je 3000, jsou to malí obchodníci. Na jejich kontrolu je vyčleněno podle ministra 50 lidí, což je ovšem málo a chtěl by jejich řady rozšířit.

Muniční areál vybuchl v polovině října, policie již potvrdila, že při explozi zemřeli dva jeho pracovníci. V nadcházejících dnech by mělo být dokončeno čištění skladu a poté odvezena zbývající munice do skladu v Květné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků