Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

O sebevraždu se v Praze za sedm let pokusilo 6300 lidí

V hlavním městě se od roku 2007 pokusilo o sebevraždu víc než 6300 lidí. Přes 1340 sebevraždu dokončilo. Za posledních pět let pak stoupl počet dokonaných sebevražd o 51 procent. Na základě údajů pražské záchranné služby to ve čtvrtek sdělila její mluvčí Jiřina Ernestová.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
O sebevraždu se v Praze za sedm let pokusilo 6300 lidí

Pražská záchranná služba zpracovala statistiky sebevražd od roku 2007 do letošního září.

"Z předložených grafů vyplývá, že nejčastěji dochází v Praze k sebevraždám mužů ve věkové skupině 41 až 65 let, kteří se rozhodli ukončit svůj život v pondělí kolem 14:00," uvedla záchranná služba. O sebevraždu se lidé v hlavním městě pokouší především v březnu, nejméně naopak v květnu.

Dokonané sebevraždy: oběšení a skok z výšky

Podle statistik pražské záchranky jsou rozdíly nejen mezi počtem mužů a žen, kteří se k sebevraždám odhodlají, ale také v tom, zda jí dokončí. Zatímco za posledních téměř šest let se o sebevraždu pokusilo více než 3500 mužů a více než 2500 žen, dokončilo ji asi 300 žen a více než 1000 mužů.

Nejvíce pražských sebevrahů zemře při oběšení nebo skoku z výšky, vzít si život se ale nejvíce lidí pokusí "použitím ostrého předmětu" nebo otravou.

Sebevrazi si berou život po obědě a večer

Nejčastěji sebevrahové umírají odpoledne kolem 14:00. O sebezabití se pokoušejí i ve večerních hodinách. Nejvíce sebevrahů pražští záchranáři evidují především v centrálních městských částech, tedy na Novém Městě, na Žižkově, v Nuslích nebo Vršovicích, ale také ve Strašnicích, Holešovicích, Stodůlkách, Záběhlicích nebo na Chodově.

Výsledky statistik pražské záchranné služby odpovídají celorepublikovým trendům, podle kterých počet sebevrahů přibývá a nejčastěji se zabíjejí muži.

Záchranáři zároveň zveřejnili statistiky v počtech výjezdů. Loni zasahovali u více než 102 000 případů. Do středy se tento počet již téměř vyrovnal. Více než 70 procent zásahů představuje náhlé zhoršení zdravotního stavu chronicky nemocných.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků