Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman převzal 30. září v Praze pověřovací listiny od nového amerického velvyslance v Česku Andrewa Schapira (vlevo). Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Nový velvyslanec USA: Česko by mělo dát víc peněz na obranu

Česká republika by měla podle nového amerického velvyslance v Praze Andrewa Schapira pokračovat v navyšování rozpočtu na obranu. Novinářům to řekl v úterý poté, co na Pražském hradě předal své pověřovací listiny prezidentu Miloši Zemanovi. Kromě obranné spolupráce se spolu bavili i o ekonomice nebo energetice.

Prezident Miloš Zeman převzal 30. září v Praze pověřovací listiny od nového amerického velvyslance v Česku Andrewa Schapira (vlevo). Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Nový velvyslanec USA: Česko by mělo dát víc peněz na obranu

"Jsem rád, že Česko zvyšuje svůj rozpočet na obranu na 1,4 procenta HDP. Jak asi víte, cíl NATO jsou dvě procenta, takže bychom rádi viděli další pokrok v tomto směru," nechal se slyšet Schapiro. Narážel tak na dohodu české vládní koalice, že rozpočet armády do roku 2020 bude odpovídat 1,4 procenta HDP.

Schapiro, který se už dříve nechal slyšet, že bude Česko pobízet, aby zvýšilo své výdaje na obranu, v úterý Prahu pochválil za spolupráci s USA a Evropskou unií při současné krizi na Ukrajině. Česko podle něj se svými spojenci kráčí bok po boku. Zopakoval také postoj Washingtonu, že Rusko musí přestat působit na východní Ukrajině a musí se stáhnout. Klíčovým nástrojem tlaku jsou podle něj protiruské sankce.

I v souvislosti s krizí na východě Evropy je podle amerického velvyslance klíčová energetická bezpečnost.

"Jedna z oblastí, kde můžeme pomoci, je spolupráce v jaderném výzkumu pro civilní účely a zajištění jaderné energie," poznamenal. Zmínil také zrušený tendr na rozšíření jaderné elektrárny Temelín, kterého se účastnila i americko-japonská společnost Westinghouse.

Schapirova matka se narodila v Praze

Pro Schapira, který v úřadu nahradil Normana Eisena, má působení v Praze velmi silný emotivní náboj.

"Moje matka se zde narodila v roce 1934, byla donucena uprchnout v roce 1939 a našla útočiště ve Spojených státech. Takže je těžké si představit něco více naplňujícího, než se vrátit zpět jako velvyslanec a sedět právě v té ambasádě, jež jí poskytla vízum, které jí zachránilo život."

Velvyslanec Spojených států v ČR Norman Eisen.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Schapiro patří v USA k uznávaným obhájcům v kauzách takzvané kriminality bílých límečků. Jako právník se zaměřoval na případy sporných transakcí s cennými papíry, spory o duševní vlastnictví a složité obchodněprávní případy.

Práva vystudoval v 80. letech na Harvardově univerzitě, kde byl spolužákem současného prezidenta Baracka Obamy. Tomu Schapiro také vydatně pomáhal s financováním jeho předvolební kampaně, na kterou během let údajně získal až 700 000 dolarů, tedy přes 14 miliónů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků