Hlavní obsah
Holýšov, Domažlice, Kostelec a Stříbro. Do těchto měst vedla cesta prezidenta České republiky Miloše Zemana druhý den návštěvy v Plzeňském kraji. Foto: KÚ Plzeňského kraje

Nový ministr zdravotnictví připraví novou reformu

Ministerstvo zdravotnictví povede poslanec Jozef Kubinyi. Prezident Václav Klaus ho ve středu na návrh premiéra Vladimíra Špidly jmenoval po 11. hodině ministrem. Kubinyi oznámil, že začne pracovat na nové koncepci reformy zdravotnictví.

Holýšov, Domažlice, Kostelec a Stříbro. Do těchto měst vedla cesta prezidenta České republiky Miloše Zemana druhý den návštěvy v Plzeňském kraji. Foto: KÚ Plzeňského kraje
Nový ministr zdravotnictví připraví novou reformu

V koši tak skončí současný návrh koncepce reformy zdravotnictví, který připravovala Součková, a kterou několikrát projednávala vláda. Kubinyi po svém jmenování prohlásil, že v novém návrhu na svou předchůdkyni naváže jen v některých bodech. Ty však blíže neupřesnil. Jeho materiál by vláda měla na stůl dostat do několika týdnů, nejpozději několika měsíců.

Nový ministr nastínil, že nehodlá odstátňovat zdravotnictví, rušit povinné členství v profesních komorách či zavádět soukromé účty pacientů. Kubinyi do funkce nastoupí ve čtvrtek 15. dubna.

Klaus se setkal s Součkovou

"Na 10:30 hodin pozval prezident republiky na Pražský hrad k rozhovoru odstupující ministryni zdravotnictví Marii Součkovou," informoval ředitel Tiskového odboru Hradu Petr Hájek. Prezident setkání nekomentoval. Pouze uvedl, že si krátce popovídali. Návrh na odvolání Součkové obdržel prezident v úterý od premiéra Vladimíra Špidly.

Vláda již několikrát projednávála koncepci reformy zdravotnictví. Součkové ji však vždy vrátila k dopracování. Odvolaná ministryně s osudem koncepce spojila i své další setrvání ve funkci. "Ano. Jsem pevně rozhodnuta. Pokud reforma neprojde, nemohu pracovat v týmu, který na jednu stranu hovoří o prioritách a na druhou neví, co ta priorita je," odpověděla v nedávném rozhovoru v deníku Právo na dotaz, zda v případě nepřijetí koncepce vládou dostojí svému slovu a z funkce odstoupí.

Kubinyi a členství v KSČ

V úterý nebylo zcela zřejmé, zda prezident návrhu premiéra vyhoví. Ředitel Klausova sekretariátu Ladislav Jakl se totiž nechal slyšet, že věc může zkomplikovat Kubinyiho členství v předlistopadové KSČ. "Ve světle toho, jak se Senát kvůli stejné věci obouvá do prezidentových nominací na ústavní soudce, je na místě úvaha, proč by pro člena vlády měla být jiná kritéria," řekl Jakl Právu.

Dobře informovaný zdroj v úterý citoval slova předsedy vlády k poslancům na adresu Součkové: "Není to její prohra, ale resort potřebuje razantnějšího politika." Podle zdroje předseda ČSSD zároveň prohlásil, že Součková z vrcholné politiky nezmizí, neboť s ní počítá na vysoký post v rámci ČSSD.

Čtvrtá změna ve vládě

Změna na postu ministra zdravotnictví je čtvrtou ve Špidlově kabinetu. Z funkce ministra spravedlnosti odstoupil Pavel Rychetský, který se stal šéfem Ústavního soudu. Z ministerstva obrany do vedení Českých aerolinií odešel Jaroslav Tvrdík. A z funkce ministra průmyslu a obchodu byl odvolán Jiří Rusnok.

MUDr. Jozef Kubinyi

 48 let, narodil se ve slovenské Žilině

  • V sedmdesátých letech vystudoval medicínu nejprve na Univerzitě Komenského v Martině obor všeobecného lékařství, stejný obor poté na Palackého univerzitě v Olomouci. Profesní dráhu začal v roce 1979 v KÚNZ Ostrava.
  • Do roku 1990 byl členem KSČ, o dva roky později vstoupil do ČSSD.
  • Politickou kariéru odstartoval v roce 1994 jako člen zastupitelstva Ostravy, kde působil až do roku 2002. V červnu téhož roku získal poslanecký mandát, ve Sněmovně se angažuje ve výboru pro sociální politiku a zdravotnictví a výboru pro evropskou integraci.
  • Kubinyi má dvě děti, v oficiálním životopise na svých webových stránkách uvádí aktivní znalost angličtiny a ruštiny.

Ministerstvo zdravotnictví má ze éru dvou sociálně demokratických vlád čtvrtého šéfa. Ve vládě Miloše Zemana tuto funkci od července 1997 do prosince 1999 zastával Ivan David. V únoru 2000 ho vystřídal Bohumil Fišer.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků