Hlavní obsah

Nová strana by mohla v ČR pomoci zorganizovat Romy, píše The Economist

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Britský týdeník The Economist se ve svém čtvrtečním blogu věnoval romské problematice v České republice. V této souvislosti připomíná, že nadcházejících předčasných voleb se zúčastní i nová Romská demokratická strana (RDS), která se sice do parlamentu zřejmě nedostane, ale mohla by pomoci politicky zorganizovat českou romskou menšinu.

Foto: Radek Petrášek, ČTK

Předseda RDS Miroslav Tancoš.

Článek

Do českých voleb jde řada nových stran, z nichž většina vede kampaň založenou na osobnostech a populismu. Alespoň jedna kampaň však usiluje o pozitivní věc: nová Romská demokratická strana (RDS) se snaží politicky zorganizovat romskou menšinu, stojí v blogu pod titulkem Romové v České republice, konečně politická strana.

Blog připouští, že RDS zřejmě nedostane pět procent hlasů, ale její nynější kampaň by mohla být v budoucnu základem snah získat křesla v místních a krajských zastupitelstvech.

Zhoršená situace může Romy donutit ke sjednocení

Není to poprvé, co se představitelé romské komunity snaží vytvořit politickou stranu. Tyto snahy o politickou organizovanost v minulosti ale brzdily i rozpory mezi Romy samotnými, uvedl blog. Zhoršující se sociální podmínky a segregace Romů by ale mohly sloužit poněkud paradoxně jako sjednocující síla.

The Economist připomíná odhady, že až polovina z asi čtvrt miliónu Romů žije v segregovaných nekvalitních bytech a ubytovnách. Ohniskem konfliktů se v posledních letech staly ekonomicky slabé severní Čechy, kde skutečné i domnělé romské násilí vyvolalo protesty a střety. Hnutí pravicových extremistů se snaží neklid podporovat, napsal blog.

Jako kdyby sociální problémy a špatné životní podmínky nestačily, bezohlední realitní spekulanti podnítili migraci Romů z velkých do menších měst. Tato města nemají prostředky, aby se vyrovnala s jejich přílivem v době, kdy sociální dávky omezily rozpočtové škrty. Postindustriální prostředí, světový hospodářský pokles, desítky let zanedbávání celého problému a nepřirozená migrace vytvořily mocný koktejl, uvedl blog britského týdeníku.

Prioritou je vzdělání

Podle předsedy RDS Miroslava Tancoše je jednou z hlavních priorit strany vzdělání mládeže. Rada Evropy a další organizace po léta kritizují české školství za to, že disproporčně (a někdy zbytečně) posílá romské děti do zvláštních škol, takže prakticky ihned začnou zaostávat za svými vrstevníky a těžko tuto překážku překonají.

RDS také prosazuje řadu obecnějších levicových priorit, jako je péče o svobodné matky, penzisty a nemocné. Tancoš se také domnívá, že by státní společnosti –například lesnické firmy – mohly být i bez kvót nástrojem pro boj s vysokou nezaměstnaností mezi Romy.

Tancoš podle blogu uvedl, že RDS dostala do začátku dva milióny korun od dárců z Velké Británie. Zatím je nechtěl jmenovat, během dalšího pokračování kampaně ale další informace zveřejnit bude muset.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám