Hlavní obsah
Předseda Senátu Miloš Vystrčilv Tchaj-peji Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Nezvat Vystrčila na schůzky? Pravice Zemana kritizuje, komunisté, SPD i Babiš to hájí

Za velkou chybu označil předseda ODS Petr Fiala rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nezvat na schůzky nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Podobně se vyjádřil šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. Podle Fialy tím Zeman škodí politické kultuře. Naopak předseda KSČM Vojtěch Filip míní, že prezident postupuje správně.

Předseda Senátu Miloš Vystrčilv Tchaj-peji Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Nezvat Vystrčila na schůzky? Pravice Zemana kritizuje, komunisté, SPD i Babiš to hájí

Zemanovi vadí to, že Vystrčil nerespektoval odmítavý postoj prezidenta, premiéra, šéfa Sněmovny i ministra zahraničí k cestě na Tchaj-wan. V rozhovoru pro televizi Prima Zeman označil Vystrčilovu cestu za „klukovskou provokaci”.

Fiala soudí, že už nepůjde o schůzky nejvyšších ústavních činitelů, ale o schůzky Zemanových přátel. Nemluvit s předsedou Senátu, druhým nejvyšším ústavním činitelem, to už je „silná káva”, napsal předseda ODS na svém facebookovém profilu.

Naopak komunisté Vystrčilovu cestu kritizují. „Hodnocení, že jde o klukovinu je příliš smířlivé,” napsal šéf KSČM Filip. Podotkl, že pozvánky na schůzky politiků k diplomacii jsou věcí prezidenta.

„Vzhledem k tomu, že pan Vystrčil si hraje na individuální akce a nerespektuje ostatní ústavní činitele, tak si myslím, že je to správné,” uvedl Filip.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury je na prezidentovi, koho si zve. „Faktem je, ze cesta na Tchaj-wan byla Vystrčilovou demonstrací s cílem oslovit před krajskými volbami voliče s protičínskými názory, které ODS přebírají Piráti a další partaje,” napsal Okamura. Míní ale, že Vystrčilova mise se nelíbila ani mnohým podnikatelům a voličům občanských demokratů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) k Zemanu rozhodnutí uvedl, že je na hlavě státu, koho pozve. „Je to jeho právo,” řekl.

Na této úrovni toto fakt nechápu
Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL

„Na základní škole bych takové chování pochopil, že kluci někoho vyloučí z party, ale na této úrovni toto fakt nechápu,” komentoval na dotaz Zemanovo rozhodnutí nezvat Vystrčila lidovecký předseda Jurečka.

Prezident podle něj nyní „nekope” za české zájmy, ale za zájmy čínských komunistů. „Předseda Senátu svoji cestou otevřel dveře pro další obrovské investice a obchodní spolupráci mezi ČR a Tchaj-wanem, která naší ekonomice a zaměstnanosti může nyní obrovsky pomoci,” soudí Jurečka.

Přivítání Vystrčilovy delegace v pražských Kbelích

Video: Pavel Jaňurek, Novinky

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že prezident nepřekvapil. „Dlouhodobě se chová jako advokát zájmů Číny, a nikoliv jako prezident svébytné a suverénní České republiky. Jeho rétorika tomu opět odpovídá,” napsala.

Věří tomu, že senátorská cesta na Tchaj-wan bude mít pro Česko ekonomický přínos. „Skutečný ekonomický přínos, jaký doposud žádná z mnoha cest prezidenta Zemana do Číny pro české občany neměla,” dodala.

Předseda Starostů Vít Rakušan se pozastavil nad prezidentovým hodnocením Vystrčilovy návštěvy Tchaj-wanu jako klukovské provokace. „Zatímco nepozvat druhého nejvyššího ústavního činitele, kterému je ze strany Číny drsně vyhrožováno, na setkání dalších ústavních činitelů, to je zcela dospělá reakce velkého českého státníka,” napsal na Facebooku.

Záznam: Brífink po návratu senátní delegace z Tchaj-wanu

Video: ČTK

Anketa
Považujte rozhodnutí prezidenta nezvat šéfa Senátu na schůzky ústavních činitelů k diplomacii za správný krok?
Ano
35.7 %
Ne
62.9 %
Nevím
1.4 %
Celkem hlasovalo 4892 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků