Hlavní obsah
Zleva Hana Marvanová, Zdeněk Hřib a Jan Čižinský Foto: Právo

Nepřátelská atmosféra ve vedení Prahy trvá. Radní na sebe dělají tajné posudky

Vztahy v pražské koalici jsou po čtvrtečním jednání zastupitelstva opět vyhrocenější. Nejenže se Piráti, Praha sobě a Spojené síly pro Prahu nedokážou domluvit na základních bodech, se kterými před zastupitele přichází, ale navíc se navzájem osočují z toho, že si na sebe členové rady dělají za zády oponentní posudky. Za sporem je tentokrát návrh Hany Marvanové (STAN) na řešení družstevního bydlení.

Zleva Hana Marvanová, Zdeněk Hřib a Jan Čižinský Foto: Právo
Nepřátelská atmosféra ve vedení Prahy trvá. Radní na sebe dělají tajné posudky

Koncept řešení družstevního bydlení na zastupitelstvo Marvanová z klubu Spojených sil předložila i přesto, že s ním Piráti a Praha sobě nesouhlasí. Rada se tak na podpoře tisku nedomluvila a Marvanová chtěla pro schválení využít hlasů opozice.

To se ale nakonec nepodařilo a bod nebyl na jednání vůbec zařazen, i přesto se kolem něj strhla hádka, která opět poodkryla nepřátelskou atmosféru, která ve vedení Prahy panuje.

Piráti porušili koaliční smlouvu

Vše odstartovalo tím, že primátor Zdeněk Hřib doporučil bod o družstevním bydlení neprojednávat. Jako důvod označil analýzu od společnosti Ernst & Young, která podle něj našla v návrhu chyby a kterou si nechali Piráti zpracovat. Ta byla podle Marvanové doručena na magistrát už 16. června, zatímco ona ji dostala pouhý den před jednáním tohoto zastupitelstva.

Dostupné družstevní bydlení bohužel o jeden hlas neprošlo na pořad dnešního jednání pražského zastupitelstva. :-(...

Zveřejnil(a) Hana Kordová Marvanová dne Čtvrtek 2. července 2020

Tajná analýza?

„Včera mi pan primátor posudek zaslal. Byla jsem šokována, že je možné, aby v gesci, kterou mám na starosti, byla zadána analýza na základě pokynů pana primátora, aniž bych o tom věděla. Považuji to za bezprecedentní porušení pravidel koaliční smlouvy. Navíc předseda výboru pro bydlení Pavel Zelenka (Praha sobě) o tom, že je dojednávána tajná analýza, věděl,” pustila se Marvanová do koaličních partnerů.

Primátor argumentoval tím, že nejde o žádnou tajnou analýzu ani snahu družstevní bydlení neřešit, ale pouze vyladit nedostatky. Spor má koalice především v tom, kolik by mělo město do budoucna za poskytnuté pozemky pro takové projekty účtovat.

Návrh Marvanové počítal s tím, že pozemek bude po splacení půjčky družstvu prodán za odhadní cenu. Naopak Piráti a Praha Sobě chtějí, aby město na stavbě vydělalo, čili aby cena pozemku v budoucnu odrážela hodnotu domu a bytů a také fakt, že město pozemky poskytlo.

Zelenka: Marvanová nekomunikuje

„Vždy jsem reagoval konstruktivně, navrhoval jsem změny. Paní radní se mnou nikdy nekomunikovala, na moje návrhy nikdy neodpověděla. V programu jsme měli zvyšování dostupnosti bydlení a to, co máte dnes na stole, k tomu nevede,” kritizoval Marvanovou Zelenka z Prahy sobě, který představil vlastní návrh družstevního bydlení založený na principu občanských spolků.

Do sporu se zapojil i jeho stranický kolega a náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

Posudky za zády

„Několikrát jste zadala posudky za mými zády, aniž bych to věděl,” nešetřil kritikou a mířil tak třeba na situaci v dopravním podniku.

„Nejsou ty vztahy mezi námi úplně nejlepší, ale třeba si to někdy vyjasníme,” pokračovala Marvanová v reakci na náměstka pro dopravu, zatímco opozice se nad hádáním koaličních politiků bavila a ironicky to glosovala.

Není to zdaleka poprvé, co mezi sebou koalice vede spory. Na jedné straně nejčastěji stojí Piráti a na druhé právě Spojené síly pro Prahu. Koalice se za rok a půl hádala například kvůli prodeji městských bytů, kvůli situaci v dopravním podniku nebo zvýšení nájemného za prázdné byty.

Často se také spor vede právě kolem práce radní Hany Marvanové, která mnohdy stojí v opozici i vůči návrhům svých straníků, pře se s Hřibem a důsledně trvá na dodržování transparentnosti. To se podle informací Novinek paradoxně přestává líbit většině členů rady, i přesto že jejich heslem je právě transparentnost. V kuloárech se už několik měsíců hovoří o možném odvolání Marvanové, ale zatím k ničemu takovému koalice nepřistoupila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků