Hlavní obsah
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) Foto: Milan Malíček, Právo

Nejvyššího státního zástupce už nebude odvolávat vláda, navrhuje Benešová

Návrh zákona o státním zastupitelství, který připravuje ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), počítá s tím, že vedoucí státní zástupce, mezi něž patří i post nejvyššího státního zástupce, by mělo být možné odvolat pouze v rámci kárného řízení. Nynější praxe, kdy o odvolání nejvyššího státního zástupce rozhoduje kabinet na základě návrhu ministra spravedlnosti, je v poslední době terčem kritiky.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) Foto: Milan Malíček, Právo
Nejvyššího státního zástupce už nebude odvolávat vláda, navrhuje Benešová

Část veřejnosti se po jmenování Benešové do funkce obává, že by mohlo dojít k odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Výměna na postu ministra totiž přišla v době, kdy státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby premiéra Andreje Babiše (ANO) v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo.

Demonstrace za nezávislost justice a za odvolání Benešové postupem času přerostly v manifestace požadující odchod Babiše z politiky. Informace o návrhu Benešové přichází dva dny před chystanou demonstrací v Praze na Letné, která má být podle organizátorů největším protestem od listopadu 1989.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman

Foto: Jan Handrejch, Právo

Návrh zákona o státním zastupitelství, který ministerstvo spravedlnosti dalo do připomínkového řízení, mění způsob odvolávání státních zástupců.

„Právní úprava mechanismu odvolávání vedoucích státních zástupců, a zejména nejvyššího státního zástupce, je všeobecně vnímána jako nepříliš vhodná a je předmětem dlouhodobé kritiky,“ přiznalo ministerstvo v důvodové zprávě a navrhlo, aby mohli být vedoucí státní zástupci odvoláni pouze v rámci kárného řízení.

Kárným proviněním by bylo „zaviněné porušení povinností“. Dalším důvodem pro odvolání by mohla být nezpůsobilost k výkonu funkce kvůli dlouhodobé nepřítomnosti či špatnému zdravotnímu stavu.

Jak již Benešová avizovala, návrh zavádí rovněž funkční období státních zástupců na sedm let a pro vrchní, krajské a okresní státní zástupce stanovuje výběr skrze výběrové řízení.

Podle návrhu by zákon mohl začít platit od ledna 2022, tedy po skončení tohoto volebního období.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků