Hlavní obsah
Sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu v pražských Holešovicích Foto: Milan Malíček, Právo

Nejvyšší kontrolní úřad prověří mýto i náklady na stavbu silnic

Náklady na výstavbu a opravy silnic, provoz mýtného systému či výdaje fakultních nemocnic na léky a služby hodlá příští rok prověřit Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). V ročním plánu je prozatím 34 kontrolních akcí, přičemž další se v něm mohou objevit na základě rozhodnutí vedení úřadu.

Sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu v pražských Holešovicích Foto: Milan Malíček, Právo
Nejvyšší kontrolní úřad prověří mýto i náklady na stavbu silnic

Dopravní politiky státu se budou týkat čtyři kontrolní akce. Půjde o kontrolu peněz na výstavbu, modernizaci a rekonstrukci dálnic, kontrolu oprav silnic II. a III. třídy spolufinancovaných z peněz EU, kontrolu pořízení a provozu mýtného systému a peněz na zajištění bezpečnosti železničního provozu.

„V oblasti dopravní politiky státu si troufám říct, že se podíváme na nejožehavější otázky dnešních dní,” uvedl v pátek šéf NKÚ Miloslav Kala.

„Ať už jde o tolik diskutovaný výběr mýta, nebo připravenost, respektive spíše tragickou nepřipravenost velkých infrastrukturních projektů, a to včetně aktuálních problémů s jejich financováním,” doplnil. V případě kontroly dálnic chce úřad vypracovat srovnání cen, za něž se staví v Česku a v zahraničí.

Kontrola fakultních nemocnic

Další oblastí pod dohledem kontrolorů bude zdravotnictví. Prověří výdaje na nákup materiálu, léků a služeb ve fakultních nemocnicích v Brně a v pražském Motole i v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Kontrola hospodaření čeká i Státní zdravotní ústav a Národní ústav duševního zdraví.

Předseda NKÚ Miloslav Kala

Foto: Milan Malíček, Právo

„V minulosti jsme například popsali, jak podmínky veřejného zdravotnictví křiví praxe nejrůznějších bonusů od dodavatelů, kvůli nimž je velmi obtížné zjistit, zda nemocnice nakupují srovnatelné léky a přístroje za srovnatelné ceny,” uvedl Kala.

Prověří i výběr daní

V případě daní chce NKÚ prověřit správu daně z přidané hodnoty u elektronického obchodování a také správu daně z příjmu právnických osob.

Související téma:

„V kontrole správy daně z příjmu právnických osob se chceme věnovat nejen tomu, jak a s jakými náklady ji Finanční správa České republiky vybírá, ale chceme posoudit i nastavení systému u této daně,” uvedl Kala. Po kontrole DPH a dalších daní má tato akce přispět ke zjištění, jak je ministerstvo financí úspěšné při jejich výběru a kolik výběr daní stojí, podotkl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků