Hlavní obsah
Místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO) Foto: Petr Hloušek, Právo

Nejednotná koalice. Vydání dluhopisů za 674 miliard přes Sněmovnu neprošlo

Poslanci v pátek neschválili vydání dluhopisů v objemu 674 miliard korun, které by měly sloužit k úhradě schodku rozpočtů z minulých dvou let. Dluhy musí být zaplaceny v letech 2015 a 2016.

Místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO) Foto: Petr Hloušek, Právo
Nejednotná koalice. Vydání dluhopisů za 674 miliard přes Sněmovnu neprošlo

Pro vydání dluhopisů zvedlo ruku 84 koaličních poslanců, přičemž ke schválení chyběly čtyři hlasy. Proti přijetí zákona nehlasoval nikdo, nicméně se zdrželo sedm sociálních demokratů a po dvou členech ANO a KDU-ČSL.

Místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO) nevyslyšela přání opozice a nezahájila projednávání dalšího bodu s poukazem na to, že se chce poradit s legislativou.

"Já chápu, že když neprojde vládní návrh, tak se musí předsedající okamžitě poradit s právníky. Zdá se, že to je ten nový politický styl," reagoval šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek a vyžádal si hodinovou přestávku na jednání klubu, aby měla místopředsedkyně Jermanová „dostatek času”.

Po přestávce k opakování hlasování nedošlo. Kalousek jej pouze označil za „milou ukázku neschopnosti a neakceschopnosti” vládní koalice, nicméně připomněl, že se nic neděje, neboť Sněmovna schválila novelu rozpočtových pravidel, která umožní ministerstvu financí vydávat dluhopisy na krytí schváleného schodku bez nutnosti předkládat Parlamentu zvláštní zákon. To potvrdil i ministr financí Andrej Babiš (ANO).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků