Hlavní obsah
 

Národní galerii povede Nedoma, Staňkem pověřený šéf na Zaorálkův popud končí

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) zrušil pověření Ivana Morávka k vedení Národní galerie Praha (NGP). Dočasnou ředitelkou galerie jmenoval Anne-Marii Nedomu, která by měla instituci řídit do doby, než z výběrového řízení vzejde nový generální ředitel. Zaorálek to ve čtvrtek řekl novinářům.

 
Národní galerii povede Nedoma, Staňkem pověřený šéf na Zaorálkův popud končí

Nedoma se své role ujme v pátek. Zaorálek zřídil také garanční radu, která má především pracovat na přípravě konkurzu a na jmenování členů komise, která by měla nového šéfa NGP vybrat.

V garanční radě jsou architekt Josef Pleskot, historik umění Jiří Machalický, kurátor Richard Drury, ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková, zakladatel centra DOX Leoš Válka či ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

Pozice výkonné ředitelky v NGP, již bude zastávat Nedoma, by měla odpovídat podstatě takzvaného interim managementu, kdy jde o poskytnutí manažerských kapacit, dovedností a zkušeností na předem dohodnutou dobu. Interim manager je po smluvní dobu začleněn do organizační struktury společnosti se všemi odpovědnostmi spojenými s pozicí, kterou zastává.

NG od dubna bez šéfa

Významná tuzemská sbírková instituce je bez řádného ředitele od dubna, kdy jejího tehdejšího šéfa Jiřího Fajta odvolal bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Zdůvodnil to závažnými hospodářskými pochybeními. Tento krok vedl k protestům a byl počátkem jeho odchodu z funkce. Vedením NGP byl pověřen Morávek, muž se zkušenostmi z Národní knihovy, ŘSD nebo pekárenského podniku Penam Slovakia.

Anne-Marie Nedoma je manželkou ředitele Galerie Rudolfinum Petra Nedomy. Zaorálek uvedl, že fakt, že jím jmenovaná dočasná ředitelka NGP již 35 let žije ve svazku se známým tuzemským ředitelem významné instituce, jež je stejně jako NGP zřizovaná státem, svědčí podle něj o tom, že se v daném prostředí vyzná a dobře orientuje.

Anne-Marie Nedoma

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Garanční rada má podle Zaorálka také definovat, čím by Národní galerie měla být. Jak dlouho bude připravovat konkurz, není podle něj nyní možné určit. Kromě parametrů výběrového řízení má také pomoci vybrat členy výběrové komise. Těmi se mohou podle Zaorálka stát i členové garanční rady.

Rada by také měla určit, jak NGP pravidelně hodnotit či sledovat, v jaké je situaci – aby se předešlo tomu, že "máme galerii úplně odříznutou od světa", což se podle ministra stalo. Dnešní krize NGP není podle něj otázkou posledních dvou tří let, historie porevolučního výboje NGP je podle něj historie tápání. Tomu by měla garanční rada zamezit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků