Hlavní obsah

Náhubkový zákon míří k Ústavnímu soudu, stížnost podepsalo 34 senátorů

Celkem 34 senátorů se podepsalo pod stížnost na takzvaný náhubkový zákon. Oznámil to místopředseda horní komory a jeden z iniciátorů Petr Pithart. Senátoři navrhují zrušení zákazu zveřejňování informací o podezřelých a obviněných během trestního řízení i zrušení zákazu zveřejnění policejních odposlechů. Stížnost by měla být odeslána v pondělí.

Náhubkový zákon míří k Ústavnímu soudu, stížnost podepsalo 34 senátorů

Návrh podepsal dvojnásobný počet senátorů, než je k podání Ústavnímu soudu třeba. Žádná předchozí ústavní stížnost podle Pitharta tolik podpisů neobsahovala. Za důležitější ale považuje to, že "jsou to podpisy ze všech uskupení, které v Senátu existují".

Senátoři v zákoně navrhují ponechat v souladu s původní vládní předlohou pouze zákaz zveřejnění osobních údajů obětí zločinů. Nadále má platit zejména v případě dětí a mladistvých. U dospělých se zákaz vztahuje například na oběti kuplířství nebo násilných trestných činů.

Zákazy, které senátoři navrhují zrušit, jsou podle textu stížnosti v rozporu s ústavním pořádkem, neboť "pod zástěrkou ochrany práv obviněného neoprávněně omezují svobodu projevu a právo veřejnosti na informace".

Šéfredaktoři apelují na premiéra Fischera

Kvůli zákonu se na designovaného premiéra Jana Fischera obrátili také šéfredaktoři nejvýznamnějších tuzemských médií. Zákon podle nich představuje výrazný zásah do ústavně zaručeného práva občanů na svobodu projevu a svobodné šíření informací bez ohledu na to, zda jde o soukromí osob vystavených větší veřejné kontrole, soukromí osob veřejně činných či osob placených z peněz daňových poplatníků. [celá zpráva]

Norma vzbudila pozornost i na půdě Evropského parlamentu. Dva europoslanci, Alexander Alvaro a Jean-Marie Cavada v týdnu oznámili, že chtějí kvůli sporné normě interpelovat Evropskou komisi (EK) i české předsednictví EU. [celá zpráva]

Náhubkový zákon od dubna zakazuje zveřejňování informací o podezřelých a obviněných během trestního řízení a také zveřejňování informací z policejních odposlechů. Novinářům hrozí v případě porušení peněžní sankce až pět miliónů korun nebo vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků