Hlavní obsah
Písek na vozidle. Foto: Český hydrometeorologický ústav

Na východě Čech padal písek ze Sahary

Na východě České republiky padal ve středu jemný písek ze Sahary. Uvedl mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. Podobná situace byla i v některých dalších zemích Evropy.

Písek na vozidle. Foto: Český hydrometeorologický ústav
Na východě Čech padal písek ze Sahary

Písek se projevil jako červenožlutý poprašek, který ulpíval například na karoseriích automobilů.

„Výškové jižní až jihozápadní proudění k nám přináší vzduch z oblasti severní Afriky. Zvířený saharský písek je vynášen do střední troposféry a výškovým prouděním transportován přes západní Středomoří nad část Francie, alpskou oblast, Slovinsko a dále nad Česko a Slovensko,” uvedl Dvořák, podle něhož v Alpách v noci padal sníh s jemným žlutohnědým zabarvením.

Vrstvička saharského písku pokryla Hradec Králové.

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

„U nás byl tento zajímavý jev pozorován mezi 7. a 12. hodinou v Hradci Králové, Čáslavi a Kutné Hoře,” konstatoval Dvořák. Meteorologové mají informace, že jemný písek padal i v Itálii, Francii a Slovinsku.

„Koncentrace polétavého prachu zůstávají v normálu, žádné nebezpečí nehrozí,” doplnil mluvčí.

„Nevěřil jsem, že by dnes padal v Hradci saharský písek, ale opravdu. Je to všude, na autě, na popelnicích i na kolečku před obchodem,“ nestačil se odpoledne divit vedoucí jednoho z obchodů na královéhradeckém Slezském Předměstí. „Musel to být ráno ten velký černý mrak,“ dodal.

Prach nad Evropou

Foto: Český hydrometeorologický ústav

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků