Hlavní obsah
Virus spalniček Foto: Profimedia.cz

Na Trutnovsku řádí spalničky

Hygienici na Trutnovsku zaznamenali zvýšený výskyt onemocnění spalničkami. Podle informací Královéhradecké krajské hygienické stanice mají nakažení lidé vazbu na trutnovskou pobočku firmy Siemens.

Virus spalniček Foto: Profimedia.cz
Na Trutnovsku řádí spalničky

"Hospitalizováno je asi 20 osob. Tyto osoby mají vazbu na společnost Siemens, pobočka Trutnov,” uvedla na svém webu krajský hygienická stanice.

Podle serveru Deník.cz byla v továrně omezena výroba tak, aby se zaměstnanci, kteří mohou být infekcí ohroženi, nenakazili.

Mluvčí krajských nemocnice Magdaléna Doležalová řekla, že lidé, u kterých se spalničky objevily, jsou na infekčním oddělení Fakultní nemocnice v Hradci Králové. "Jedním z důvodů, proč v trutnovské nemocnici platí zákaz návštěv, je právě výskyt spalniček," řekla. Podle ní trutnovská nemocnice nemá infekční oddělení.

Projevy spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. V ústech a na sliznici tváří mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.
Onemocnění se šíří kapénkami a je vysoce nakažlivé. Inkubační doba spalniček, tedy čas od vniknutí původce nákazy do organismu po první příznaky, je sedm až 21 dní. Při léčbě je ze zákona povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po dobu sedmi dnů od objevení vyrážky.

Vzhledem k tomu, že v pátek 1. března přišlo do trutnovské nemocnice několik lidí, u kterých se onemocnění objevilo, nyní se v zařízení dělají preventivní opatření. Cílem je zamezit případnému rozšíření spalniček mezi personál.

"V pátek přišli tři lidé, okamžitě byli přepraveni do Hradce. Trutnovská nemocnice se nyní snaží ochránit zdravotníky, aby udržela chod oddělení. Zjišťují se protilátky, případně se zdravotníci přeočkovávají.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků