Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Pavel Orholz, Právo

Na rozpad schengenu by nejvíce doplatilo Česko a Slovensko

Rozpad schengenského prostoru by podle analýzy UniCredit Bank nejvíce postihl Českou a Slovenskou republiku, které jsou ekonomicky orientovány na obchod s dalšími evropskými státy. Kvůli zpomalení pohybu zboží by se snížila jejich exportní konkurenceschopnost.

Ilustrační foto Foto: Pavel Orholz, Právo
Na rozpad schengenu by nejvíce doplatilo Česko a Slovensko

Konec schengenského prostoru by české hospodářství citelně poznamenal, plyne z analýzy. Pokles exportu citlivých položek, jako jsou např. potraviny, o pět procent by podle analýzy připravil českou ekonomiku o 0,25 procenta HDP, což je v dnešních cenách asi 12 miliard korun ročně. Celkové ztráty by závisely na procentu, o něž by se kvůli nižší plynulosti dopravy snížil objem přepraveného zboží.

Důsledky by pocítili např. i kamiónoví dopravci. Evropská komise odhadla, že by v případě zavedení hranic v celém schengenském prostoru stouply roční náklady na jeden kamión v přepočtu o 1,5 miliónu korun.

Závislost na exportu

Banka ve zprávě uvádí, že prodloužení doby cest do zaměstnání u lidí, kteří dojíždějí do práce přes hranice, by patrně většinu z nich odradilo. „Situace by tedy způsobila určitý růst nezaměstnanosti v regionech poblíž hranice s Německem a Rakouskem," uvádí dokument.

Česko se podle analýzy spolu se Slovenskem vyznačuje ze všech zemí EU nejvyšší intenzitou pohybu zboží přes hranice, měřenou objemem exportu k HDP. Zároveň patří obě země mezi šestici zemí v EU, pro niž se schengenský prostor podílí na celkovém zahraničním obchodě víc než 70 procenty.

Existence schengenu přispěla k tomu, že zahraniční obchod Česka narostl v letech 2005 až 2014 o víc než 70 procent a vývoz se po odečtení dovozu podílel víc než 40 procenty na celkovém růstu ekonomiky ČR.

O ohrožení schengenu a volného pohybu osob se v poslední době často mluví v souvislosti s uprchlickou krizí.

Schengenský prostor
Schengenskou smlouvu podepsaly v roce 1985 země Beneluxu, Francie a Německo a později se k ní přidaly všechny země kontinentální Evropy na západ od ČR včetně těch, které nejsou členy EU. Z nových členských zemí EU se dosud signatáři nestaly jen Bulharsko, Chorvatsko, Kypr a Rumunsko. Klíčovou změnou po přijetí smlouvy bylo zrušení kontrol osob na vnitřních hranicích schengenského prostoru, čímž byl naplněn jeden ze čtyř základních principů EU – volný pohyb osob.

Související témata:

Odhad růstu české ekonomiky zlepšilo ministerstvo financí, MMF i ČNB.

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků