Hlavní obsah
Zatopený hřbitov v Louce na Hodonínsku. Foto: Milan Vojtek, Právo

Na jihu Moravy není místo, kde by voda nedělala potíže

Úderem středeční šestnácté hodiny začal na osmi místech Jihomoravského kraje platit stav nebezpečí. Region postihla druhá povodeň na řece Moravě s průtoky, které již ve středu překonaly tu předchozí. Navíc stoupá Svratka i Dyje. Právě vzedmutí obou řek je důvod, proč na seznam ohrožených míst připsal hejtman Michal Hašek i Břeclav, která při předchozí povodni potížím unikla.

Zatopený hřbitov v Louce na Hodonínsku. Foto: Milan Vojtek, Právo
Na jihu Moravy není místo, kde by voda nedělala potíže

„Bojíme se, co to udělá. Nezapomněli jsme, že je tady nedořešený problém bobry poničené hráze kolem Staré Břeclavi. Z potřebných sedmi set metrů hráze se udělalo sedmdesát nejproblémovějších. Vydrží ale ten zbytek? Co s námi bude,“ strachují se ve Staré Břeclavi.

V Rohatci na Hodonínsku je lidem jasné, že voda opět dorazí k jejich domům. Hasiči opět pytlují a chystají se na další atak vody. Jen je překvapuje, jak se řeka chová. Vzestup hladiny byl náhlý a extrémní, v patnáct hodin měla ve Strážnici o 220 centimetrů víc, než ve stejný čas v úterý.

Hladina na úrovni 707 centimetrů znamená, že vrchol předchozí povodně překonala o osm centimetrů. „Je to zvláštní, ale tady má ještě stále o osmdesát centimetrů méně, než kolik měla předtím. Ale už se žene, u silničního mostu již přetekla a zaplavuje louky a pole směrem k obci,“ řekl hasič Luděk Durďák.

„Je zvláštní, že někdy může být lidská pohodlnost výhodou. Tady u několika domů zůstaly pytle s pískem, tak to teď máme o trochu jednodušší,“ dodal hasič.

Podruhé za sebou v rozmezí pár dnů se v Rohatci chystají na velkou vodu.

Foto: Milan Vojtek, Právo

V Hodoníně se vzhledem k vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity pozornost krizového štábu opět zaměřila na Skařinskou hráz. Oblast na pravém břehu Moravy pod Hodonínem je potenciálně nejnebezpečnějším místem.

„Možná to byla předtucha, ale ta geotextilie a pytle tam zůstaly. Jen jsme je smotali a odklidili stranou, aby mohla hráz vysychat. Opětovnou instalaci si zajistí Povodí Moravy vlastními silami. V případě průsaků či jiných problémů ale budeme opět volat i hasiče,“ řekla starostka Hodonína Milana Grauová (ODS).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků