Hlavní obsah
Záznam seismologické stanice Kašperské Hory. Foto: Geofyzikální ústav AV ČR

Na jihu Čech se třásla zem

Ve středu v půl deváté ráno zasáhlo Rakousko zemětřesení, které se obešlo bez ničivých následků. Otřesy země však nahlásili na seismické stanici i někteří lidé z jihu Čech.

Záznam seismologické stanice Kašperské Hory. Foto: Geofyzikální ústav AV ČR
Na jihu Čech se třásla zem

„Rozhodně se mi tu netřásly hrníčky ani neposkakoval nábytek, ale všimla jsem si, že se zem jakoby mírně zachvěla a třásly se i listy na kytce,“ popisovala Právu Gabriela Hauserová, která bydlí ve čtvrtém patře panelového domu v Českých Budějovicích.

Jak uvedl ředitel Geofyzikálního ústavu Akademie věd Aleš Špičák, ohnisko zemětřesení ve středním Rakousku se nacházelo v hloubce dvou až pěti kilometrů. Zemětřesení o takovéto síle nezpůsobují škody, ale bývají pocítěna i na vzdálenost několika stovek kilometrů. Proto otřesy pocítili i lidé v Českých Budějovicích a okolí. Ojedinělé zprávy o otřesech pak přišly i z Plzně, Prahy a Uherského Brodu.

„Zemětřesení zaznamenaly velmi zřetelně všechny seismické stanice české regionální seismické sítě, jak je patrné z denního seismogramu stanice Kašperské Hory, která je svou polohou na jihu Čech epicentru zemětřesení relativně blízko,“ konstatoval Špičák.

Doplnil, že středně silná zemětřesení nejsou ve východních Alpách vzácností, což dokládá i mapa epicenter zemětřesení pocítěných v Rakousku od roku 1900. Naposledy Jihočeši pocítili otřesy na konci prosince při silnějším zemětřesení v Chorvatsku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků