Hlavní obsah
Stroj F-16 Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Na hradeckém letišti se představily stroje F16 či MiG-29

Devatenáctý ročník dvoudenní mezinárodní letecké přehlídky CIAF 2012 začal v sobotu na bývalém vojenském letišti v Hradci Králové - Věkoších. Organizátoři letos vsadili zejména na atraktivní skupinové ukázky, ve vzduchu se jich představilo šest. Celkem byl program sestaven z tří desítek letových ukázek, obdobný program je připraven i na neděli.

Stroj F-16 Foto: Ludmila Žlábková, Právo
Na hradeckém letišti se představily stroje F16 či MiG-29

„V hradecké premiéře vzlétla například chorvatská skupina Krila Oluje se sedmi vrtulovými stroji Pilatus. Ani letos pak nechybí Baltské včely - Baltic Bees jet team na pěti strojích L-39 Albatros nebo francouzský Breitling Jet Team na sedmi L-39 Albatros nebo další tradiční hosté, polští Orlíci na sedmi PZL-130 Orlik,“ uvedl Aleš Cabicar z pořádající agentury.

Gripen

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

V sólových vystoupeních upoutal především slovenský MiG-29 nebo belgická F-16.

MiG 29 před startem

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Atraktivní byla i ukázka vrtulníků, například dvoumotorového bitevního vrtulníku MI-24/35 z Náměstě nad Oslavou, kde v neděli mimochodem začne velké letecké cvičení.

Vystaven i letoun CASA

„Zapojení Armády České republiky je symbolickým poděkováním všech vojenských profesionálů za podporu a zájem veřejnosti. Vzdušné síly se představily například hned v rámci zahajovacího ceremoniálu průlety letounů JAS-39 Gripen a výsadky instruktorů Záchranné a výsadkové služby z vrtulníku MI-171,“ uvedl náčelník Generálního štábu Petr Pavel.

Letouny L39 Breitling

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Armáda do Hradce poslala i letouny L-159 Alca, vrtulníky Sokol, v rámci statické ukázky je vystaven letoun CASA nebo další JAS-39 Gripen.

W-3A Sokol

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

MiG 15

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Zpestřením letového programu je doprovodný program, zejména statické ukázky. Na zemi jsou velká transportní letadla, ať už polská i česká CASA nebo chorvatský Antonov 32 nebo dva transportéry C-27J Spartan, každé z arsenálu jiné armády - litevské a italské. Nedělní letový program začne na hradeckém letišti opět v 11 hodin a skončí v 17 hodin. Vstupné 300 korun, děti do 15 let zdarma.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků