Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Požár/CNC, Profimedia.cz

Na dálnici D1 se přes zimu nebude úsekově měřit rychlost

Z dálnice D1 zmizí všechny kamery na úsekové měření. Na komunikaci, která mezi Mirošovicemi a Kývalkou prochází modernizací, přibyly letos v létě detekční kamery ve čtyřech úsecích uzavírek a padalo nemálo pokut. Měření se na D1 vrátí zase až na jaře.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Požár/CNC, Profimedia.cz
Na dálnici D1 se přes zimu nebude úsekově měřit rychlost

Právo zjišťovalo, zda kamery nebyly z již dokončených úseků přemístěny jinam, když například mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem modernizace stále probíhá a o minulém víkendu odstartovala i mezi Mirošovicemi a Hvězdonicemi.

„Úsekového měření jsme využívali pouze tam, kde byl provoz sveden do jednoho jízdního pruhu a rychlost omezena na 80 kilometrů v hodině. To na těchto dvou modernizovaných úsecích v současné době není,“ odpověděl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký.

Úsekové měření bylo na D1 zavedeno s cílem zklidnit v uzavírkách provoz a přimět řidiče, aby nepřekračovali rychlostní limit a dbali o dodržování bezpečné vzdálenosti. To se podařilo. Rychleji než 80 km/h v uzavírkách jezdí jen necelá desetina řidičů a nehod v nich ubylo.

ŘSD ale úsekové měření obnoví na jaře, kdy se mají na D1 začít modernizovat části Soutice–Loket (56. až 66. km), Velký Beranov–Měřín (119. až 134. km) a Devět křížů–Ostrovačice (168. až 178. km). Kde přesně kamery budou, se ještě neví.

Vítaný příspěvek do rozpočtů měst

Kamery, které vlastní ŘSD, umějí po projetí auta měřeným úsekem automaticky vypočítat jeho průměrnou rychlost. Data z měření byla zasílána policii, která je předávala příslušnému městskému úřadu. Ten pak řidiče, jenž se dopustil přestupku, písemně vyzval k zaplacení tisícikorunové pokuty.

„Celkovou statistiku o počtu hlášení a udělených pokut ještě pohromadě nemáme,“ řekla ve čtvrtek Právu Lenka Rezková z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

Vzhledem k množství těchto postihů však šlo o nemalý příspěvek do městských rozpočtů. Například na Městský úřad v Benešově policie zasílala data z měření na úseku D1 Ostředek–Šternov. A úřad zatím odeslal výzvy k úhradě celkem 11 miliónů korun.

„Měření na našem úseku D1 probíhalo od letošního 8. května do 3. srpna a nahlášeno nám bylo 25 tisíc přestupků. Zatím jsme provozovatelům těchto vozidel zaslali výzvu k zaplacení 1000 korun v jedenácti tisících případech. Ty ostatní ještě zpracováváme,“ potvrdila vedoucí odboru správních agend městského úřadu v Benešově Květoslava Říhová.

Mezi Ostředkem a Šternovem, Lhotkou a Velkým Meziříčím i mezi Hořicemi a Koberovicemi byl k úsekovému měření využíván systém, který si pořídilo ŘSD.

Kamery se mají přesunout do Jihlavy

Jinak tomu bylo na úseku Jihlava–Velký Beranov, pro nějž si detekční kamery pronajal jihlavský magistrát. „Měření zde začalo na počátku června a trvalo do půli července. Za tu dobu jsme obdrželi 11 167 hlášení o přestupcích a následně byli kontaktováni dotčení provozovatelé vozidel,“ informoval mluvčí jihlavského magistrátu Martin Kukla.

Zatímco pro tři systémy patřící ŘSD se najde nové využití až v příštím roce, Jihlavě policie doporučila pronajatý kamerový systém přesunout ze zmodernizovaného úseku D1 do města. Úsekově se tak v Jihlavě bude nově měřit rychlost na pěti místech.

Anketa
Dodržujete vždy rychlostní limity?
Ano
23.9 %
Ne
76.1 %
Celkem hlasovalo 356 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků