Hlavní obsah

Moravě hrozí sucho a požáry, varovali meteorologové

Meteorologové vydali ve středu varování před hrozícím suchem s vysokým nebezpečím možnosti vzniku požárů. Výstraha platí od středečního odpoledne do soboty pro kraje Zlínský, Olomoucký a Jihomoravský. Před zvýšeným rizikem požárů varují také hasiči.

Moravě hrozí sucho a požáry, varovali meteorologové

Podle předpovědi budou na Moravě dál panovat tropické teploty. Během středy vystoupí na 31 až 36 stupňů, ve čtvrtek se přechodně ochladí na 29 až 34 a v pátek opět maxima vystoupí až na 36 stupňů.

Vzhledem k tomu, že meteorologové nepředpokládají během následujících dnů na jižní Moravě větší srážky, naopak podle nich budou vysoké teploty trvat až do soboty, hrozí zvýšené riziko požárů.

Varování chatařům i turistům

Hasiči ve Zlínském kraji v této souvislosti plánují vydání vlastního varování veřejnosti. "Týká se zejména nebezpečí vzniku požáru při kempování, rozdělávání ohňů v přírodě, spalování suchého odpadu či vypalování trávy," řekl Novinkám mluvčí zlínských hasičů Ivo Mitáček.

Největší problémy hasičům na východě země dělají v teplém počasí chalupáři a chataři. Varování však patří i turistům, kteří během prázdnin častěji navštěvují například lesy. "Oheň v přírodě se pak kvůli větru rychle rozšíří," doplnil Mitáček.

Pozor na děti a zvířata zavřená v autech

Hlavní hygienik v souvislosti s horkým počasím, možností přehřátí a dehydratace organismu doporučuje nepohybovat se na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Lidé by neměli na slunci nechávat děti a zvířata, zejména pozor na zavřené automobily.

I záchranáři doporučují omezit tělesnou zátěž. Odborníci doporučují zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu. Děti do 20 kilogramů by měly vypít až dva lity tekutin denně, starší děti a dospělí tak tři litry.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků