Hlavní obsah
Sandeep Bodhanker Foto: Vladimír Hradil

Zhruba o polovinu méně než v loňském roce vyprodukují letos rybáři ve Štěnovicích na Plzeňsku rybího plůdku mníka jednovousého, který je na seznamu chráněných živočichů a kterému v minulosti hrozilo v českých vodách vyhynutí.

Sandeep Bodhanker Foto: Vladimír Hradil
Mníků bude letos méně

"Počítáme s tím, že se vylíhne okolo dvou miliónů rybího potěru. Loni i v dalších předchozích letech se počet pohyboval kolem čtyř až pěti miliónů," řekl hospodář místní rybářské organizace ve Štěnovicích Jiří Voch. Podle něho nižší produkce byla olivněna dvěma faktory. "Obtížně jsme lovili generační ryby, protože potoky, kde ve volné přírodě mníci žijí, byly plné kalné vody. Za druhé z řad rybářských organizací zájem o mníka jako sportovní rybu upadá, protože je celoročně hájený," vysvětlil Voch.

Štěnovičtí rybáři mníky pravidelně uměle vytírají na přelomu roku, kdy se ryba rozmnožuje také v přírodě. Už šestnáct let zásobují revíry touto zvláštní rybou, která se od všech ostatních liší tím, že se vytírá v době, kdy voda dosahuje minimální teploty.

Důležité při reprodukci mníka je vystihnout včas moment, kdy se ryba začne vytírat. Jikry se promíchají s mlíčím a oplozené jikry pak vložíme do speciálních skleněných nádob, ve kterých musí neustále proudit čerstvá voda.První plůdky se začínají kulit padesátý den od vytření. Potom putují do chovných rybníků a za rok potom do revírů. Uměle vyprodukovaní mníci tak mají větší šanci na přežití. Do revírů se dostávají ve velikosti, kdy už nemají téměř žádné přirozené nepřátele," dodal Voch.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků