Hlavní obsah
Pavel Blažek (ODS) Foto: Petr Horník, Právo

Místopředseda ODS Blažek v Lesích ČR skončil, kvůli Nečasovi to prý není

Ve vedení ODS došlo kvůli velkým koalicím na komunální úrovni k první šarvátce, šéf strany Petr Nečas si podle některých zdrojů upevňuje autoritu. Nečas sdělil minulý týden tisku, že nechal svého místopředsedu Pavla Blažka odvolat z dozorčí rady Lesů ČR a zdůvodnil to tím, že ztratil jeho důvěru. Blažek ale v pondělí prohlásil, že Nečas mu nic neřekl a že na post v dozorčí radě rezignoval sám.

Pavel Blažek (ODS) Foto: Petr Horník, Právo
Místopředseda ODS Blažek v Lesích ČR skončil, kvůli Nečasovi to prý není

"Z Lesů ČR jsem rezignoval, nikdo mě neodvolal. O nedůvěře vím zatím jen z novin, což samo o sobě svědčí o kvalitě komunikace předsedy se členy ODS," prohlásil Blažek.

O tom, že se zasadil za odvolání Blažka ze státního podniku, se Nečas svěřil Hospodářským novinám. Odmítl, ale podrobněji komentovat, v čem ztráta důvěry spočívala. Podle listu to souvisí s tím, že Blažek coby šéf brněnské ODS uzavřel v moravské metropoli za podivných okolností velkou koalici s ČSSD, proti čemuž předseda ODS brojil.

Ukázat uvnitř strany sílu

Nejmenovaný zdroj z vedení ODS interpretoval okolnosti Blažkova odchodů z Lesů ČR tak, že Blažek na svou funkci v dozorčí radě rezignoval pod tlakem Nečase.
Podle některých občanských demokratů za Blažkovým odchodem z dozorčí rady stojí Nečasova snaha ukázat uvnitř strany sílu poté, co proti jeho vůli vznikly koalice ODS a ČSSD v největších městech, mimo jiné v Praze a Brně.

Brněnští občanští demokraté přitom odmítli nabídky jiných stran, v jejichž rámci by měli i primátora, ale nakonec upřednostnili soc. dem. a přenechali jí i dokonce nejvyšší post.

Spojení ODS a ČSSD v Brně kritizoval nejen Nečas, ale také místopředseda ODS Alexandr Vondra. Podle informací Práva má podobný názor i první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Další místopředsedové Pavel Drobil i Jiří Pospíšil se ale ke sporu o koalice s ČSSD staví zdrženlivěji. Stejné spojenectví totiž vzniklo i v Ostravě a v Plzni, tedy v regionech, které Drobil a Pospíšil zastupují.

Blažek i Drobil byli Topolánkovi favorité

Konflikt mezi Nečasem a Blažkem i debata o městských koalicích s ČSSD se zřejmě stanou tématem pondělního odpoledního jednání výkonné rady ODS.

Blažek se dostal do vedení ODS na volebním kongresu v létě v rámci celkové obměny předsednictva ODS. Nečas sám požádal kongres, aby dal Blažkovi podporu. Poprvé se o málo známém šéfovi brněnské ODS zmínil Nečasův předchůdce Mirek Topolánek, který o něm mluvil jako o svém možném nástupci. Stejně tak vynesl do povědomí veřejnosti jména nynějšího ministra životního prostředí Pavla Drobila.

K ostravské i brněnské organizaci měl Topolánek blízko. První baly jeho domovskou, se druhou spolupracoval při kampani před sněmovními volbami, těch se ale nakonec nezúčastnil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků