Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Miloš Mahula, Právo

Minuta ticha rozezní zvony za oběti covidu

Občanská iniciativa Minuta ticha iniciovala na pondělí 22. března, kdy to bude rok od úmrtí prvního pacienta s nemocí covid-19 v Česku, pietu za oběti koronaviru. První obětí byl 95letý muž, který zemřel v pražské Nemocnici na Bulovce. K iniciativě se připojila Česká biskupská konference a v pondělí v poledne se rozezní zvony tuzemských kostelů.

Ilustrační foto Foto: Miloš Mahula, Právo
Minuta ticha rozezní zvony za oběti covidu

„Důstojné a všech politických motivů prosté vzdání úcty obětem nám umožní si říci, že jsme nenechali zvítězit lhostejnost a nezájem o osudy druhých,“ stojí ve výzvě Minuty ticha, kterou inicioval bývalý disident Petr Pospíchal.

Jak si představujete, že by tato minuta ticha měla vypadat v ulicích měst a obcí?

Za normálních okolností jsou takové akce na ulicích zřetelné, ale teď všichni vidíme, že ulice jsou buďto prázdné, nebo že se na nich lidé nezdržují déle, než musejí. S akcemi v ulicích nepočítáme, nechceme zvyšovat riziko nákazy. Ale může se stát, že nějaká bezpečná a viditelná akce ve veřejném prostoru nakonec bude.

Máte návrhy pro lidi, kteří se chtějí připojit doma nebo v práci, jak to udělat?

Uvažovali jsme o tom, aby lidé dali svůj postoj a pietu najevo na sociálních sítích. A třeba také zveřejňovali na sociálních sítích fotky z minuty ticha, jak ji prožívali. Minuta ticha je na Facebooku a má internetovou stránku. Když bude mít někdo jakýkoli dobře míněný nápad, jsme mu otevřeni. Do pondělí je ještě docela dost času.

Co byl hlavní motiv vzniku iniciativy?

V lednu, po tom zdvihu počtu nemocných a umírajících, jsem si uvědomil, že prezentovaný technický pohled na pandemii je od základů špatný. Mluvilo se o přetížení nemocnic, o rozvolňování či urychleném očkování. A o zemřelých jen ve statistikách. Smutek a smrt v době pandemie, to je velké téma. Roste počet pozůstalých, kteří se nemohli rozloučit se ztracenými blízkými. Cítil jsem, že jim máme s tím smutkem pomoci.

Jak se vám podařilo Českou biskupskou konferenci přesvědčit, že se přidala?

Myslím, že Minuta ticha má velký duchovní rozměr. Oslovil jsem kardinála Duku, s nímž jsem velice dávno trávil kus času společně ve vězení. Věděl jsem, že předseda České biskupské konference arcibiskup Jan Graubner prodělal covid. Myslím, že k tomu pomohl hlavně duchovní a nepolitický charakter Minuty ticha. Jsem za tuto podporu vděčný.

Koho byste si přál, aby se ještě přidal?

Přál bych si, aby se přidala politická elita naší země a aby nikdo z nich neměl potřebu spekulovat o vinících nebo důvodech. My všichni potřebujeme obnovit v této zemi důvěru. Ve stát, v politiku jako zodpovědnou správu státu, v instituce i v sebe navzájem.

Jaké máte reakce a co na ně říkáte?

Souhlasné. A říkám: Pošlete to dál.

Za vaší iniciativou vidím snahu nejenom uctít oběti nemoci, ale i přispět ke spojení společnosti, jako jsme to znali třeba z první vlny na jaře. Je to tak?

Všichni jsme závislí na druhých a na společnosti. Potřebujeme důvěru a pocit, že se můžeme na někoho spolehnout, nejen na své okolí, ale i na stát. Po pandemii se budeme rozhlížet kolem sebe.

Zjistíme, že za statistikou obětí jsou lidé, které už nebudeme potkávat. Bude okolo nás hodně smutku, poškozená ekonomika, bohužel i více chudoby, psychické obtíže, které jsou typické pro období po prožitém stresu.

Abychom takovou krizi zvládli, musíme víc myslet na společný zájem a společnou budoucnost. Tyto vážné věci by měla Minuta ticha také připomenout tím, že dáme najevo, jak velkou ztrátou pro nás jsou oběti. Že máme velké pochopení pro pozůstalé, kteří k obvyklému rozloučení neměli zpravidla ani příležitost.

Budete i po pondělí pokračovat?

Ano, Minuta ticha zůstane jako iniciativa. Chceme vytvořit prostor pro lidštější, netechnický pohled na důsledky pandemie. A velice věřím, že dojde i na celonárodní sbírku na Památník obětí pandemie, který bychom, tak trochu po vzoru někdejších morových sloupů, měli jako společnost mít. Věřím v dobrou budoucnost a v naši společnou schopnost se poučit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků