Hlavní obsah

Ministryně kultury pohrozila rezignací

Helena Třeštíková (bezpartijní za KDU-ČSL) ve čtvrtek odpoledne pohrozila rezignací na funkci ministryně kultury. Jako důvod uvedla nesouhlas se snahou jmenovat svým náměstkem Františka Formánka. Toho jí měl podle jejích slov navrhnout premiér Mirek Topolánek jako součást vyjednaných dohod.

Ministryně kultury pohrozila rezignací

Třeštíková uvedla, že tento požadavek jí tlumočil premiér Mirek Topolánek 8. ledna. "10. ledna mi pan Topolánek představil pana Formánka jako budoucího náměstka. Po jednání s ním jsem se rozhodla, že ho svým náměstkem nejmenuji," dodala.

Třeštíková uvedla, že se od začátku snažila prosadit do funkce svého náměstka Jaromíra Talíře, a s Formánkovou "instalací" nesouhlasila. Zároveň se ohradila proti informaci otištěné v MfD, že to byla ona, kdo Formánka oslovila s nabídkou funkce náměstka.

"Nehodlám obětovat svou lidskou čest a sebeúctu a v případě, že tento můj postoj nebude slučitelný s politickými dohodami, jsem připravena rezignovat na funkci," zdůraznila ministryně.

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek předpokládá, že Topolánek nebude trvat na tom, aby Formánek byl do funkce dosazen proti vůli Třeštíkové. "V žádném případě nemůže být na žádného ministra veden nátlak, koho má dosadit na post náměstka," řekl Právu Čunek.

Architekt František Formánek už na ministerstvu kultury působil. Na úřad ho přivedl bývalý ministr za ČSSD Vítězslav Jandák. Jeho nástupce Martin Štěpánek pak Formánka na vlastní žádost odvolal. 

Třeštíková se ujala funkce v úterý 9. ledna, tedy před devíti dny. Na ministerstvu nahradila právě Martina Štěpánka.

Třeštíková má mezi lidovci oponenty

Někteří členové KDU-ČSL měli ke zvolení Třeštíkové výhrady. Její volbu kritizovali jak Mladí křesťanští demokraté, tak lidovecký místopředseda Sněmovny a bývalý místopředseda strany Jan Kasal.

Třeštíková podle nich nereprezentuje zájmy voličů strany a její názory často odporují hodnotám, na kterých KDU-ČSL stojí. Strana prý má dost odborníků a názorově blízkých nestraníků, kteří by mohli tuto pozici zastávat. [celá zpráva]

Třeštíková se do povědomí veřejnosti zapsala jako filmařka například mapováním několika párů v cyklu Manželské etudy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků