Hlavní obsah
Zdeněk Žák Foto: Petr Horník, Právo

Ministr Žák na poslední chvíli prosadil novou radu správy železnic

Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák prosadil na středečním jednání vlády personální změny ve správní radě Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Z rady vláda odvolala bývalého náměstka ministra dopravy Jiřího Žáka (ODS) a jmenovala čtyři nové členy.

Zdeněk Žák Foto: Petr Horník, Právo
Ministr Žák na poslední chvíli prosadil novou radu správy železnic

Sedmičlenná správní rada státní organizace, která je nyní kompletní, byla neúplná déle než půl roku. V pravomoci rady je i odvolání generálního ředitele Jiřího Koláře.

Chystá se další čistka?

Právě o odvolání Koláře se v médiích spekuluje již delší dobu. Razantní změny v SŽDC po středečním rozhodnutí vlády očekávají i železniční odboráři.

"Pokud někdo takovýmto způsobem obmění většinu správní rady, dá se něco takového předpokládat," řekl předseda Odborového sdružení železničářů (OSŽ) Jaroslav Pejša.

Podobným způsobem vyměnil Zdeněk Žák krátce po svém nástupu na ministerstvo management Českých drah v čele s dlouholetým ředitelem Petrem Žaludou.

Jsou to nepolitičtí odborníci, tvrdí Žák

Podle ministra dopravy jsou nově příchozí nepolitičtí odborníci, kteří jsou v odborném světě uznávaní. Je mezi nimi bývalý personální ředitel Českých drah Milan Matoušek, Zdeněk Votruba z dopravní fakulty ČVUT, expert na zabezpečovací a sdělovací techniku František Kopecký a právník Jiří Matolín.

Správní rada v novém složení se má poprvé sejít 12. prosince.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků