Hlavní obsah
Ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb Foto: Petr Hloušek, Právo

Ministr Kocáb podal demisi

Ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb podal v pondělí po zasedání kabinetu demisi. Kocáb se rozhodl vyhovět výzvě Strany zelených, která jej do vlády premiéra Jana Fischera nominovala, aby ministerský post opustil. Fischer jeho práci ocenil.

Ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb Foto: Petr Hloušek, Právo
Ministr Kocáb podal demisi

Prezident Václav Klaus demisi Kocába přijal a vedením resortu hodlá do voleb pověřit premiéra Jana Fischera.

"Tím bude počet ministrů nominovaných ODS a ČSSD ve vládě vyrovnán," uvedl mluvčí Hradu Radim Ochvat a připomněl, že Fischer byl nominován za ODS.

Zelení minulý týden oznámili, že přestávají Fischerův kabinet podporovat. Učinili tak poté, co na svůj post rezignoval jejich nominant, ministr životního prostředí Jan Dusík, a premiér se rozhodl svěřit resort ministrovi zemědělství Jakubu Šebestovi.

Kocáb při podání demise řekl, že se na jednu stranu cítí povinován loajalitou ke Straně zelených, která jej nominovala, ale i k premiéru Fischerovi. Zároveň dodal, že skončí-li resort pod pravomocí premiéra, bude v dobrých rukou.

Fischer si spolupráci s Kocábem pochvaloval

"Velmi si vážím vašeho přemýšlení o tom, jestli opustíte vládu. Je to výsledkem zralé úvahy. Více si vážím mužů, kteří váhají a rozhodnou se zrale, než těch, kterým je od prvních vteřin všechno jasné," okomentoval Kocábovo rozhodnutí předseda vlády. "Tady vidíte, jak slabá je má výbava do politiky, a proto s ní nechci mít nic společného," doplnil Fischer.

Premiér ocenil Kocábovu agendu, která podle jeho slov byla obzvláště v době rostoucího extremismu velmi důležitá. S chválou hodnotil i samotný Kocábův přístup. "Dokázal projevit dobrý úsudek i dobrý politický instinkt, zejména právě v okamžicích, kdy se lámal chleba. Velmi dobře spolupracoval,“ prohlásil premiér s tím, že bude zřejmě i v budoucnu problematiku spadající do resortu s Kocábem konzultovat.

Premiér se chce nyní sejít se zástupci ODS a ČSSD a dohodnout se na dalším postupu. Zelené zvát s ohledem na jejich rozhodnutí nehodlá.

Ministr výzvu zelených nejprve v minulých dnech zvažoval, neboť nechtěl, aby tento krok destabilizoval politickou situaci. Ta se s jeho odchodem skutečně zkomplikovala, občanským demokratům se nelíbí, že ČSSD má nyní ve správě o dva resorty více než ODS. Kocábově agendě lidských práv se bude v kabinetu věnovat přímo premiér Fischer. [celá zpráva]

Kocáb podle svých slov s odchodem otálel mimo jiné i kvůli tomu, že měl v Ženevě domluvenou schůzku s komisařkou OSN Navanethemou Pillayovou, která ve své zprávě kritizovala Česko kvůli přístupu k menšinám. „Vysvětlil jsem, co všechno vláda dělá. Konstatovali jsme, že situace Romů není uspokojivá, ale vláda má strategický plán,“ řekl Kocáb. Pillayová nakonec ocenila práci vlády, důležitost resortu i Kocábovo osobní nasazení.

Občanští demokraté ústy místopředsedy Davida Vodrážky vyzvali zelené, aby svou podporu kabinetu obnovili a nominovali znovu dvojici svých ministrů. Zelení tuto podporu sice kategoricky nevyloučili, ale požadují, aby vláda přestala ustupovat společnosti ČEZ a zohlednila jejich programové priority.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků