Hlavní obsah
Nejvyšší kontrolní úřad Foto: Milan Malíček, Právo

Ministerstvo nakupovalo za dotace umělohmotná zvířátka i vějíře, zjistil NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) našel nedostatky v dotacích pro ministerstvo zemědělství (MZe). Utratilo například půl miliónu korun za puzzle. Jako propagační předměty pořídilo také vějíře nebo umělohmotná zvířátka. Podle NKÚ však předměty mají nulovou informační hodnotu. Nedostatky našli kontroloři i ve vyplácení poradenství. Ministerstvo tvrdí, že EU ani státnímu rozpočtu nebyla způsobena finanční ztráta.

Nejvyšší kontrolní úřad Foto: Milan Malíček, Právo
Ministerstvo nakupovalo za dotace umělohmotná zvířátka i vějíře, zjistil NKÚ

NKÚ se zaměřil na poskytování dotací z Programu rozvoje venkova v letech 2007 až 2013. "Zkontroloval i 86 konkrétních projektů za 127 miliónů korun. Nedostatky objevil u dotací za téměř osm miliónů korun, což představuje víc než šest procent kontrolované částky," informovala o výsledcích kontroly mluvčí NKÚ Olga Málková.

Ve vyjádření ministerstva stojí, že v případech, kde NKÚ shledal nedostatky, šlo většinou o administrativní pochybení, v případě jednoho zjištění to bylo spíše doporučení ze strany NKÚ.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"V žádném případě nebyla Evropské unii ani státnímu rozpočtu způsobena finanční ztráta," uvedl mluvčí ministerstva Hynek Jordán. Propagační předměty s logem, jejichž nákup kontroloři kritizovali, jsou podle Jordána veřejnosti předávány s tištěnými materiály o programu na seminářích a různých veřejných akcích.

MZe proto míní, že osvěta ze strany úřadu je v tomto ohledu více než dostatečná. "Nelze proto akceptovat výtku NKÚ, že propagační předměty nemají žádnou informační hodnotu. Zpráva také kritizuje částku za puzzle, které byly pořízeny za 430 tisíc korun. Konkrétně šlo o 15 tisíc kusů pro období šesti let, a jednotkové náklady tak byly 29 korun za kus," uvedl.

Dvě analýzy za čtyři milióny 

Tvrdí, že stejné předměty používají k propagaci i jiná ministerstva a stejná je i praxe v dalších zemích EU. V jiném projektu ministerstvo zaplatilo 595 tisíc korun za poradenské služby.

Kontrolorům ale podle Málkové nepředložilo žádný výstup projektu, ani nedoložilo, o jaké služby se vlastně jednalo. Dále si ministerstvo dalo za 4,1 miliónu korun zpracovat dvě analýzy, jak lépe spravovat program. Z 18 doporučení, která z nich vyplynula, v praxi resort využil jen tři. „Jedna rada tak vyšla na téměř 1,4 miliónu korun,” shrnula Málková.

Analýzy měly podle Jordána zmapovat opatření na investice do zemědělského majetku a do obnovy obcí v letech 2009 a 2010, kdy řada žadatelů nemohla kvůli hospodářské krizi rozběhlé projekty dokončit. „Cílem analýz nebyla doporučení, o kterých ve své zprávě hovoří NKÚ, ale šlo o zmapování stavu projektů, které byly v dané době realizovány. Výstupy analýz pak sloužily jako podklad pro to, aby se co nejvíce využily přidělené prostředky z EU a státního rozpočtu pro další žadatele," uvedl Jordán.

NKÚ také upozornil, že ministerstvo i Státní zemědělský intervenční fond si pro sebe nastavily výrazně benevolentnější podmínky pro čerpání evropských peněz, než jaké měli ostatní žadatelé o dotace z Programu rozvoje venkova.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků