Hlavní obsah
Ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník generálního štábu Aleš Opata. Foto: Jan Handrejch, Právo

Metnar: Cena 1,5 miliardy za radary je v pořádku, chybný byl odhad na nižší cenu

Vnitřní kontrola resortu obrany neodhalila pochybení při nákupu pasivních radarů Věra NG, které hodlá resort pořídit za 1,5 miliardy od společnosti ERA. Kritici zakázky poukazují na to, že NATO pořídilo radary za 433 milionů bez DPH. Ministerstvo i armáda však tvrdí, že se jednalo o odlišný systém.

Ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník generálního štábu Aleš Opata. Foto: Jan Handrejch, Právo
Metnar: Cena 1,5 miliardy za radary je v pořádku, chybný byl odhad na nižší cenu

Obrana chce od české firmy ERA pořídit dva komplety pasivních sledovacích systémů DPET, jejichž základem jsou radiolokátory Věra NG. Za komplety má zaplatit 1,245 miliardy korun bez DPH (asi 1,5 miliard Kč s DPH).

Když před rokem úřad informaci o zakázce předkládal vládě, uváděl jako předpokládanou cenu 780 milionů korun. Obrana už dříve uvedla, že tato částka vycházela ze starého průzkumu a neodpovídala reálné ceně. Na ministerstvu proto skončil jeden z úředníků.

Výslednou hodnotu zakázky ministerstvo opakovaně hájí tím, že ji ověřil nezávislý znalecký posudek, podle něhož je v čase a místě obvyklá.

Metnar ve čtvrtek na tiskové konferenci řekl, že nákup dvou kompletů DPET je v pořádku, a to z hlediska ceny i procesu pořízení. Uvedl, že pokud má někdo důkazy o tom, že tomu tak není, měl by je předat policii. Jediným pochybením podle něj bylo, že vládě byl předložen starý posudek, který nezohlednil další části nakupovaného systému. „V budoucnu k tomu nesmí docházet,” řekl.

Úřad také zdůvodnil, proč NATO před šesti lety pořídilo radary od firmy ERA jen za 433 milionů korun bez DPH. Podle ministerstva jsou nyní pořizované nejmodernější pasivní sledovací systémy, které jsou od dodávek Severoatlantické alianci odlišné. Opata řekl, že armáda chce systém, který může být bojově nasazen ve vzduchu, na moři i na zemi. NATO poptávalo pouze systém pro přehled situace ve vzduchu.

Vysvětlit okolnosti zakázky požaduje premiér Andrej Babiš (ANO) i poslanci ze sněmovního branného výboru, který se nákupem radarů bude zabývat příští týden ve středu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků