Hlavní obsah
 

Meteorologové varují před další velkou vodou

Vydatné srážky, které ve čtvrtek a v noci na pátek zasáhnou Česko, by mohly znovu rozvodnit toky v Libereckém a Ústeckém kraji, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

 
Meteorologové varují před další velkou vodou

Meteorologové varují zejména před silnými bouřkami, hladina toků může podle předpovědi vystoupat na první až druhý stupeň povodňové aktivity.

„Nad střední Evropou se bude vlnit studená fronta a bude ovlivňovat počasí v Čechách. Před ní k nám bude proudit teplý vzduch od jihu,“ konstatují meteorologové.

Ve čtvrtek odpoledne a večer se v důsledku toho budou podle ČHMÚ místy v západní polovině Čech vyskytovat srážky a bouřky, které se budou v pátek postupně rozšiřovat i na ostatní území Čech. Během soboty se pak přivalí na Moravu a do Slezska.

Během 24 hodin dešťů může napadnout pět až deset milimetrů, bouřky mohou místy zkropit zem 20 až 50 milimetry vody. „Vzhledem k očekávaným srážkám a zejména k aktuálnímu nasycení povodí očekáváme v českých regionech zasažených výraznějšími srážkami vzestupy hladin s možností dosažení prvního, ojediněle i druhého stupně povodňové aktivity," varuje ČHMÚ.

Varování a doporučení ČHMÚ:
• Přívalové srážky mohou ojediněle vést ke krátkodobému rozvodnění malých toků, potoků, k zatopení sklepů, garáží, níže položených bytů apod.
• Pro omezení škod větrem zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.
• Nebezpečí zatopení níže položených míst, údolních poloh, sklepů apod.
• Sledovat vývoj situace a jeho prognózu (veřejnoprávní televize, rozhlas nebo internet ČHMÚ).
• Nutno vyvarovat se veškerých aktivit v korytě toku a v bezprostředním okolí (koupání, jízda lodí, apod.).
• Uposlechnout pokynů místní samosprávy, policie a hasičské záchranné služby.

Kromě Liberecka a Ústecka, které se teprve vzpamatovávají z dopadů víkendové povodňové smrště, platí výstraha od čtvrtečního odpoledne do sobotního večera také pro Prahu, střední Čechy, Karlovarsko, Plzeňsko, jižní Čechy a Vysočinu.

Poslední velká voda, která nejvíce o víkendu postihla Liberecký kraj, způsobila škody v hodnotě více než čtyř miliard korun, odhadlo zatím krajské vedení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků