Hlavní obsah
Družicový snímek ukazující ohně při letošním pálení čarodějnic Foto: Český hydrometeorologický ústav

Meteorologové ukázali, jak vypadalo pálení čarodějnic z vesmíru

Úterní pálení čarodějnic zaznamenaly i družicové snímky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu ukázal, jak vatry vypadají na fotkách pořízených družicí Metop-1.

Družicový snímek ukazující ohně při letošním pálení čarodějnic Foto: Český hydrometeorologický ústav
Meteorologové ukázali, jak vypadalo pálení čarodějnic z vesmíru

„Jednotlivé tečky na snímcích z meteorologické družice Metop-1. reprezentují oheň, případně blízkou skupinu ohňů, zachycených ve večerních hodinách 30. 4. 2019 kolem 21:20 středoevropského letního času,” popsali meteorologové s tím, že družice jsou pochopitelně schopny zachytit oheň pouze v lokalitách, kde je zcela jasno.

Pro srovnání meteorologové ukázali i podobný družicový snímek z 30. dubna roku 2017, přičemž konstatovali, že geografické rozložení ohňů je téměř stejné.

Pálení čarodejnic v Řevnicích

Video: Jakub Svoboda, Právo

„Snímek je tzv. nočním mikrofyzikálním RGB produktem, složeným ze tří tepelných kanálů přístroje AVHRR. Velikost jednotlivých obrazových bodů snímku je přibližně 1x1 km; pokud je tedy na území této velikosti, zachyceném jednotlivými pixly, více ohňů, nelze je od sebe odlišit - na snímku se spojí do jediného tepelného zdroje," popsal interpretaci družicových snímků Martin Setvák z družicového oddělelení ČHMÚ.

🛰Bližší pohled na pálení čarodejnic, srování s minulým rokem a úskalí při interpretaci mikrofyzikálních snímků z družic...

Zveřejnil(a) Český hydrometeorologický ústav dne Středa 1. května 2019

Stejný princip odborníci využívají například při monitorování rozsahu lesních požárů v málo obydlených či těžko přístupných oblastech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků