Hlavní obsah

Meteorologové ohlásili další sněžení

Meteorologové v úterý varovali před tvorbou sněhových jazyků a závějí. Upozornění platí od večera do čtvrtka pro Čechy a od noci do čtvrtka pro Moravu. Meteorologové předpovídají opět sněžení.

Meteorologové ohlásili další sněžení

V noci na středu podle meteorologů napadne až 10 cm sněhu, na horách až 20 sněhu.

"Vzhledem k čerstvému jižnímu, přes den západnímu větru 4 až 8 m/s, v nárazech a od 600 m n. m 15 až 20 m/s se začnou místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. V Čechách se může ráno a dopoledne ojediněle v nižších polohách vytvářet ledovka," uvedli meteorologové.

Sněžit bude i ve středu přes den, ale spíše už jen na horách. Napadnout by tam mělo dalších až 15 cm nového sněhu.

"Ve středu přes den v polohách nad 500 m n. m bude pokračovat tvorba sněhových jazyků, místy i závějí," dodali meteorologové.

Meteorologické pojmy
Ledovkasouvislá, zpravidla homogenní průhledná ledová usazenina s hladkým povrchem. Tvoří se zmrznutím přechlazených kapiček mrholení, dešťových kapek na předmětech, jejichž teplota je mírně pod 0 stupňů Celsia.
Námrazav silniční dopravě se pojem námraza používá pro všechny formy ledových usazenin na vozovkách včetně náledí a zmrazků. Může se vyskytovat na el. sloupech, stromech atd. V letecké dopravě se používá několik druhů námrazy, a to podle rychlosti a teploty, při níž vzniká.
Zmrazkytermín používaný pro formu náledí, které vzniká opětovným zmrznutím zcela či částečně roztátého sněhu.
Náledíledová vrstva pokrývající zemi, na rozdíl od ledovky zde na zemi mrznou nepřechlazené dešťové kapky či kapky mrholení. Vzniká, je-li teplota povrchu pod 0 stupňů Celsia.
Zdroj: Česká zemědělská univerzita v Praze
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků