Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Méně peněz ohrozí pacienty, varují nemocnice a žádají Nečase o pomoc

Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) se v pondělí obrátila na premiéra Petra Nečase (ODS) s žádostí o zásah do připravované úhradové vyhlášky pro příští rok. Nemocnice by podle ní dostaly za akutní péči zaplaceno o pět procent méně, za péči následnou by byl pokles v porovnání s loňským rokem dokonce desetiprocentní. Předseda AČMN Eduard Sohlich to označil za hazard se zdravím i životy pacientů.

Foto: Profimedia.cz
Méně peněz ohrozí pacienty, varují nemocnice a žádají Nečase o pomoc

V úterý se sejdou zástupci všech poskytovatelů v sídle České lékařské komory (ČLK), ta bude další postup koordinovat. V AČMN jsou menší a regionální nemocnice, které jsou vzhledem k nižším platům více ohroženy odlivem lékařů. Ministerstvo soudí, že právě tato zařízení by se kvůli nedostatku lékařů uzavírala.

"V podstatě se zastaví téměř všechny plánované operace a bude omezena ambulantní péče. Akutní pacienty při těchto penězích regionální nemocnice nezvládnou a budou je posílat do fakultních nemocnic, které na ně také nebudou mít peníze," řekl právník AČMN Stanislav Fiala. Jistý krach podle něj znamená tato úprava pro léčebny dlouhodobě nemocných (LDN).

Nemocnice již dříve napsaly ministru Leoši Hegerovi (TOP 09), prý nereagoval. Fiala si to vysvětluje tím, že ministr "je pod tlakem kolegů ve vládě", aby šetřil. Proto žádají nemocnice o pomoc samotného premiéra. Oslovily rovněž odbory a obrátí se i na zřizovatele nemocnic.

Fiala potvrdil, že žádost premiérovi odešle v pondělí. "Mimo jiné informujeme o situaci a žádáme o jednání v této věci," řekl.

Chceme úhrady zanechat na stejné úrovni

Nemocnice stejně jako všichni ostatní poskytovatelé žádají úhrady alespoň na úrovni letošního roku. Příjmy zdravotního pojištění za deset měsíců letoška činí 100,74 procenta stejného období loňska. Rozpočet zdravotního pojištění je tedy vyrovnaný. Na příští rok je odhad růstu objemu mezd o 3,4 až 4,4 procenta. I kdyby byl o něco nižší, dovolí zachovat alespoň současnou úroveň úhrad, zdůraznil Sohlich.

Fiala doplnil, že nemocnice budou postupovat v součinnosti s ostatními poskytovateli a podpoří společné kroky. "Vyhláška postihuje všechny bez rozdílu, od domácí péče přes lázně a nemocnice po soukromé lékaře, všem bezdůvodně snižuje péči, je z ní pozdvižení v celém zdravotnictví," dodal.

Jednotný postup

Prezident ČLK Milan Kubek řekl, že zejména soukromí lékaři volají po krajním řešení, tedy nepodepisovat úhradové dodatky s pojišťovnami. Za péči by lékaři vybírali v hotovosti a pacienti by si nechali účet proplatit u své pojišťovny.

"Chceme postupovat jednotně. Vytipujeme nejzásadnější změny a zástupci jednotlivých druhů péče se navzájem podpoří při jejich prosazování," řekl Kubek k úternímu jednání. Připomněl, že ČLK doporučila už minulý týden lékařům, aby se právní cestou bránili pokutám od zdravotních pojišťoven. Měli by také žádat od pojišťoven důkaz, že mohli léčit podle doporučených medicínských postupů i bez překročení limitů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků