Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Medvěd se dále potuluje kolem Břeclavi, kamión ho nezabil

Na Břeclavsku se dále potuluje medvěd, který se patrně zatoulal na Moravu ze slovenských hor. Obyvatelé obce Týnec jej zahlédli v neděli večer v tamním vinohradu. Zvíře se pak dalo na útěk. Zřejmě se tedy nepotvrdily informace, že medvěda z Břeclavska zabil kamión na dálnici D2 ve 25 kilometrů vzdáleném Moravském svatém Jánu na Slovensku.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Medvěd se dále potuluje kolem Břeclavi, kamión ho nezabil

Neštěstí se totiž stalo už v noci na neděli, řekla v pondělí mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová.

Medvěd byl na Břeclavsku zpozorován v minulém týdnu hned třikrát. Na jeho pohyb v okolí Týnce teď upozornila jeho starostka Hana Zoubková na internetových stránkách obce. Vyzývá občany, aby v těchto dnech nepouštěli děti samotné do lesa či vinohradů.

Nekřičet, nezahánět, neutíkat

Píše, že medvěd je plachý a lidem se vyhýbá. "Nesmí se však na něj křičet a snažit se ho zahnat například holí, aby se nezačal bránit, ale nedoporučuje se ani panicky před ním utíkat. V každém případě je lepší se mu vyhnout," uvádí starostka.

Medvěda spatřili poprvé na Břeclavsku myslivci minulé úterý mezi Břeclaví, Lanžhotem a polesím Soutok. Ve čtvrtek jej viděla žena v lese mezi Břeclaví a Valticemi. V neděli se rozšířila zpráva, že jej zabil na Slovensku kamión, což se ale nepotvrdilo.

V Česku se medvědi vyskytují pouze ojediněle. Pronikají na Moravu po hřebenech hor ze sousedního Slovenska. Ekologové zaznamenali jejich výskyt v Beskydech, Javorníkách a na pomezí Bílých Karpat, kudy se patrně dostávají až do lužní krajiny u Břeclavi. Pokud výskyt medvěda v tomto biotopu potvrdí biologové, půjde o vědeckou raritu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků