Hlavní obsah
Vladimír Dbalý Foto: Petr Hloušek, Právo

Majetek rodiny exšéfa Homolky prověřovala i FBI

Policie se podle Lidových novin (LN) domnívá, že obviněný exředitel Nemocnice na Homolce si za peníze z úplatků koupil dům prostřednictvím firmy, kterou v zahraničí vlastnil jeho otec. V kauze prý českým detektivům pomáhá americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který čeští kriminalisté požádali, aby prolustroval majetek rodiny bývalého šéfa Homolky Vladimíra Dbalého, chirurga Michala Toběrného a manažera Tomáše Kadlece.

Vladimír Dbalý Foto: Petr Hloušek, Právo
Majetek rodiny exšéfa Homolky prověřovala i FBI

Zpráva FBI se pak stala jedním z důvodů, proč loni soudkyně rozhodla o tom, že Dbalý zůstane ve vazbě, píšou LN.

Ze zprávy, kterou si policejní orgán vyžádal, údajně vyplynulo, že otec Dbalého byl v roce 2009 veden jako vlastník společnosti Gold Leaf, LLC, napsal podle LN do analýzy k případu dozorující státní zástupce Zdeněk Matula. Bývalý ředitel nemocnice si podle kriminalistů právě přes tuto firmu koupil za peníze z úplatků dům, uvádí deník.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Dbalého obhájkyně Katarína Kožiaková Oboňová zprávu americké federální policie zpochybňuje. "I kdyby informace pocházely od FBI, tak pouze potvrzují, že nemá a neměl žádné účasti v zahraničních společnostech ani žádné zahraniční účty, jak tvrdí žalobce," citují ji LN.

Škoda nejméně 57 miliónů

Ve vazbě skončil Dbalý loni v červnu kvůli veřejné zakázce na digitalizaci chorobopisů, kterou zadala pražská Nemocnice Na Homolce v červenci 2009. Hlavním kritériem byla cena. Soutěž vyhrálo sdružení DISOL Group. Policie tvrdí, že zmanipulováním zakázky vznikla nemocnici škoda nejméně 57 miliónů korun.

Později vyšlo najevo, že protikorupční policie viní Dbalého i jeho exnáměstka Michala Toběrného také z přijetí úplatku ve výši 5,7 miliónu korun. Obvinění se týká zakázky na nákup Leksellova gama nože v roce 2009. Policisté se zaměřili i na další zakázky a projekty nemocnice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků