Hlavní obsah
Francouzský prezident Emmanuel Macron v doprovodu premiéra Andreje Babiše a jeho manželky Moniky na pražském Karlově mostě Foto: David W Cerny, Reuters

Macron se s Babišem prošel po Karlově mostě

Premiér Andrej Babiš (ANO) s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v sobotu dopoledne navštívili francouzské velvyslanectví v Praze, zamířili i do nedalekého Lichtenštejnského paláce a prošli se po Karlově mostě.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v doprovodu premiéra Andreje Babiše a jeho manželky Moniky na pražském Karlově mostě Foto: David W Cerny, Reuters
Macron se s Babišem prošel po Karlově mostě

Babiš přijal Macrona v pátek večer, kdy po oficiálním setkání v Kramářově vile zamířili do restaurace na Hradčanském náměstí. V restauraci strávili dvě a půl hodiny a kromě pracovních témat, mezi která patřila mimo jiné otázka migrace, se dostali i k osobním tématům. [celá zpráva]

V sobotu ráno se znovu sešli i za doprovodu Babišovy manželky Moniky na francouzské ambasádě na Malé Straně, poté zamířili do Lichtenštejnského paláce a následně na Karlův most.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v doprovodu premiéra Andreje Babiše a jeho manželky Moniky na pražském Karlově mostě

Foto: David W Cerny, Reuters

Macronův program v Praze pak uzavřela návštěva Národní galerie, která v nové expozici ukazuje díla tzv. francouzské sbírky nakoupené před 95 lety československým státem. Obsahuje díla Clauda Moneta, Augusta Renoira, Paula Cézanna, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha, Pabla Picassa či Georgese Braqa. Sbírka, kterou pro Národní galerii nakoupil stát za tehdejších šest milionů korun, má dnes hodnotu přibližně 45 miliard korun.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se dotýká bronzového reliéfu Václava IV. s loveckým psem na soklu sochy sv. Jana Nepomuckého na Karlově mostě v Praze.

Foto: David W Cerny, Reuters

Podle úřadu vlády mluvili Babiš s Marcronem v pátek především o spolupráci mezi ČR a Francií, která se na základě strategického partnerství prohlubuje například v oblastech dopravy, průmyslu, kultury či vzdělávání. Tématem byla také aktuální evropská agenda.

Český premiér Andrej Babiš vítá francouzského prezidenta Emmanuela Macrona před velvyslanectvím Francie v Praze

Foto: David W Cerny, Reuters

Macron je na první oficiální návštěvě Česka, do Prahy v pátek zamířil ze Slovenska a setkal se s Babišem i svým protějškem Milošem Zemanem. Obě země navštívil Macron u příležitosti oslav stého výročí založení Československa. Se Zemanem jednali mimo jiné o aktuálním vývoji v Evropské unii a situaci na Blízkém východě.

Zatím posledním francouzským prezidentem, který přijel do Prahy, byl v roce 2016 Macronův předchůdce François Hollande. Macron je v úřadu od loňského května.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků