Hlavní obsah
Lítačka Foto: Petr Horník, Právo

Lítačku místo opencard dostanou lidé obratem a zdarma

Výměna karet Opencard, které by od března měla nahradit lítačka, bude probíhat zdarma v návaznosti na konec platnosti stávajících karet. O vydání lítačky budou moci lidé požádat ve Škodově paláci v Jungmannově ulici, a to u přepážek, kde se dříve vydávaly řidičské průkazy.

Lítačka Foto: Petr Horník, Právo
Lítačku místo opencard dostanou lidé obratem a zdarma

Pokud lidé při pořízení opencard souhlasili s archivací osobních údajů, nebudou muset při výměně znovu vyplňovat formulář ani nosit fotografii, systém využije již zanesené údaje.

I nadále bude možné pořídit si anonymní kartu bez uvedení údajů o držiteli. Za měsíční kupón v takovém případě lidé zaplatí 670 korun namísto obvyklých 550 korun. Karta na jméno bez registrace osobních údajů naopak vydávána nebude. Lidé si v takovém případě budou moci pořídit papírový kupón.

Výměna opencard za lítačku by měla být provedena obratem, nicméně aby se lidé vyhnuli frontám i případným problémům, je podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana v jejich zájmu nenechávat výměnu na poslední chvíli.

Podoba Lítačky

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Pokud bude někdo chtít vyměnit kartu ještě před koncem platnosti té stávající, zaplatí za to 100 korun. Platnost karty lze zjistit vložením do validátoru, validátory jsou umístěny ve všech stanicích metra.

Do knihovny ano, na parkování ne

Lítačka bude stejně jako opencard použitelná rovněž jako průkazka do městské knihovny. Nebude s ní naopak možné platit parkování v modrých zónách. Pokud lidé budou mít na opencard nějakou finanční hotovost, bude jim vyplacena.

Všechny kupóny, které mají lidé nahrané na opencard, jim budou automaticky přeneseny i na novou kartu.

Spor o autorská práva

Praha kvůli sporům, které vede s vlastníkem opencard, jímž je společnost eMoneyServices (EMS), podala preventivní určovací žalobu, aby bylo jasné, zda nedochází k porušování autorských práv, jak EMS naznačila po zveřejnění projektu Lítačky.

„Praha tedy bude mít možnost obhájit svá dosavadní tvrzení a potvrdit, že autorská práva v souvislosti s nasazením nového systému a používáním nových čipových karet neporušuje. EMS by naopak musela v rámci soudního řízení kvalifikovaně prokázat svá nařčení,” uvedl magistrát.

Související témata:

Nová podoba Lítačky

Foto: Facebook ANO

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

EMS naopak podala na hlavní město žalobu pro porušování licenčních podmínek a zneužití know-how.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků